101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

„Zjadacz kurzu” stanie na Placu Artystów

Data publikacji: 17.05.2017 16:47
Autor: Robert Szumielewicz / Kategoria: Kultura
Komentarze

07.07.2016 Kielce. Tomasz Tworek
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

„Zjadacz kurzu” - to instalacja Jakuba Bąkowskiego, która na początku września stanie na Placu Artystów w Kielcach. Organizatorem przedsięwzięcia jest Tomasz Tworek, właściciel kieleckiej firmy DORBUD i mecenas sztuki. To będzie dziewiąte wydarzenie, które zorganizuje Fundacja "Nowa Przestrzeń Sztuki". - Każde było inne, w innej technice, tonacji, czy wymowie - podkreśla Tomasz Tworek.

- „Zjadacz kurzu” - to sztuka z walorami edukacyjnymi i ekologicznymi, związanymi z zanieczyszczeniem środowiska. Zbudowana będzie z elementów wykorzystywanych w przemyśle. Z jednej strony - będzie można spojrzeć na nią, jak na urządzenie, z drugiej - jak na artystyczną rzeźbę. Powinna zainteresować każdego. Temat pracy został uzgodniony w ubiegłym roku jeszcze przed zjawiskiem smogu, które pojawiło się nie tylko nad Kielcami. Będzie to projekt premierowy Kuby Bąkowskiego. Na razie nie wiadomo, jak artysta przełoży go na język sztuki - dodał Tomasz Tworek. 

Jakub Bąkowski, to artysta tworzący fotografie, filmy, instalacje, obiekty kinetyczne. Źródłem jego inspiracji twórczych są nowe technologie i zagadnienia z różnych dziedzin nauki, antropologii oraz historii naturalnej.

Twórczość Bąkowskiego określić można, jako badanie obszaru rzeczywistej i potencjalnej świadomości zbiorowej, współczesnych fantazmatów, lęków i wyobrażeń w świecie, którego odbiór zdominował przekaz medialny. Jego realizacje pełne są przy tym ironii i humoru. W ostatnich latach artysta zajmuje się wizjami futurologicznymi, kulturą science fiction i podbojem kosmosu.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2017 / Realizacja: dimax design & kita solutions