101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Dodatkowe atrakcje podczas Europejskiej Nocy Muzeów [PROGRAM]

Data publikacji: 18.05.2017 10:46
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Kultura
Komentarze

14.5.2016 Kielce. Noc Muzeów - Muzeum Narodowe
Fot. Wojciech Habdas / Radio Kielce

Kieleckie muzea, galerie, ale także IPN i Sąd Okręgowy włączają się w Europejską Noc Muzeów. Obiekty będzie można zwiedzać za darmo w sobotę, 20 maja, od godziny 19.00 do 22.00, 23.00 lub do północy. Poza aktualnie prezentowanymi wystawami, wiele instytucji zaproponuje gościom dodatkowe atrakcje.

W Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich będzie można po raz ostatni obejrzeć wystawę Jacka Sienickiego "Generalia". Będą też dodatkowe wydarzenia – zapowiada rzecznik Muzeum Narodowego Urszula Kinder. O 20:30 w pałacowych wnętrzach rozpocznie się wieczór tanga argentyńskiego. Milongę zatańczy m.in. pasjonatka tanga, kielecka piosenkarka Agnieszka Kowalczyk.

W Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym w Podzamczu zaplanowano wieczór poświęcony naukowym eksperymentom. Naukowcy z UJK pokażą eksperymenty, przeprowadzane na bazie znanych kuchennych produktów. Będą też warsztaty biosekcji i inżynierii genetycznej, a także możliwość obserwacji gwiazd.

W Noc Muzeów włączy się też Sąd Okręgowy. Będzie można wejść do pokoju dla konwojowanych, obejrzeć stroje sędziego i wziąć udział w symulowanej rozprawie karnej. Z kolei w Muzeum Zabawek i Zabawy będzie można nauczyć się chodzić na szczudłach zagrać w gry, i zabawy dawne – zapowiada Przemysław Krystian. Można zobaczyć, jak wyglądała gra w cymbergaja lub serso oraz innych rozgrywek, znanych naszym dziadkom i starszym pokoleniom.

7 kieleckich instytucji zaangażowało się w przygotowanie gry miejskiej dla kielczan. Jej przewodnim hasłem będą kształty, którymi muzealnicy często posługują się, by opisać jakiś przedmiot – dodaje Przemysław Krystian. W każdej instytucji, która bierze udział w grze trzeba będzie odnaleźć zagadkę i wpisać na kartę związany z nią kształt. Jest to duże wyzwanie, bo w krótkim czasie trzeba odwiedzić jak najwięcej instytucji, by mieć szansę na wygraną.

Karty do gry będą dostępne w siedzibach organizatorów oraz na ich stronach internetowych. Noc Muzeów jest organizowana z okazji Dnia Muzealnika, który przypada 18 maja.


Szczegółowy program Nocy Muzeów

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2017 / Realizacja: dimax design & kita solutions