101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Wyjątkowe miejsce przy Muzeum Przypkowskich znów będzie otwarte

Data publikacji: 18.05.2017 14:49
Autor: Ewa Pociejowska-Gawęda / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Jędrzejów. Ogród Czasu w muzeum im. Przypkowskich (17 maja 2017 r.)
Fot. Muzeum Przypkowskich / Radio Kielce

Baseny wodne z przepływającą wodą - to jedna z atrakcji "Ogrodu czasu", który znajduje się przy Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie. Wszystko to zostało przygotowane do tegorocznego sezonu letniego. Napełnianie basenów trwało ponad dwa dni, a woda jest w nich w obiegu zamkniętym - informuje Jan Przypkowski - dyrektor jędrzejowskiej instytucji. - Swoje lata świetności ogród miał w latach 70. ub. wieku. Potem przez lata był zapomniany, aż do 2014 roku, kiedy to został gruntowanie odrestaurowany i teraz szczególnie w okresie wiosenno - letnim jest wizytówką muzeum - powiedział.

Baseny to nie jedyna atrakcja. W 2014 roku odrestaurowano również cały mur okalający ogród, na którym umieszczono znaki zodiaków, symbole żywiołów i planet. Odnowiono także zabytkową altanę krytą gontem, gdzie teraz znajduje się ekspozycja poświęcona rybactwu.

Ponadto w ogrodzie zamontowano 11 zegarów słonecznych na podstawie koncepcji lapidarium, którą opracował Tadeusz Przypkowski - informuje Rafał Zaczkowski, zastępca dyrektora muzeum ds. naukowo- technicznych. Najcenniejszym z zegarów jest ten z kolekcji króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, który wykonany został w 1777 roku. W ogrodzie również nieprzypadkowa jest roślinność. Jak informuje Jolanta Putowska - ogrodniczka, w większości są to zioła, teraz nasadzona jest m.in. melisa, rozmaryn, mięta, lubczyk oraz lawenda i wiesiołek.

„Ogród czasu” w odsłonie nocnej będzie można zobaczyć już w najbliższą sobotę, ponieważ placówka bierze udział w sobotniej Nocy Muzeów. Przypomnijmy, gruntowny remont ogrodu trwał ponad pół roku i w 70 procentach sfinansowany był ze środków pozyskanych przez Lokalną Grupę Rybacką Jędrzejowska Ryba. Inwestycja w sumie kosztowała ponad 800 tysięcy złotych.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution