101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Radio Kielce rozświetlone na fioletowo

Data publikacji: 18.05.2017 22:00 / Data aktualizacji: 18.05.2017 22:00
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

18.05.2017 Kielce. Iluminacja Radia Kielce na Światowy Dzień Nieswoistych Zapaleń Jelita.
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Budynek naszej rozgłośni rozświetlony będzie do piątku na kolor fioletowy. W ten sposób Radio Kielce włączyło się w obchody przypadającego na ten dzień Światowego Dnia Nieswoistego Zapalenia Jelit. To choroba bardzo dokuczliwa. W Polsce cierpi na nią około 50 tysięcy osób, a co czwarta jest osobą niepełnoletnią - informuje dr Beata Gładysiewicz ze Świętokrzyskiego Centrum Pediatrii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach.

- Nieswoiste zapalenia jelit, to przewlekłe choroby zapalne, które dotyczą przewodu pokarmowego. Wyróżnia się dwie choroby, to wrzodziejące zapalenie jelita grubego oraz choroba Leśniowskiego - Crohna - wyjaśnia dr Beata Gładysiewicz.

Najczęstszymi objawami choroby są bóle brzucha i biegunki, a u dzieci może dojść do zatrzymania procesu wzrastania i dojrzewania. Takie dzieci gorzej też przybierają na wadze. Może dojść do zatrzymania przyrostu masy ciała albo chudnięcia.

Magdalena Fogiel - Litwinek, członek Towarzystwa „J-elita” informuje, że w tym roku w obchody Światowy Dzień Nieswoistego Zapalenia Jelit włączyło się wiele instytucji.

- To oprócz Radia Kielce, także m.in. Świętokrzyski Urząd Wojewódzki, Galeria Echo oraz Politechnika Świętokrzyska. Apeluję o włączenie się w akcję i podświetlenie kolejnych instytucji na kolor fioletowy, który jest kolorem wyrażającym solidarność z osobami cierpiącymi na tę chorobę - dodaje Magdalena Fogiel-Litwinek.

Dziś przedstawiciele Towarzystwa „J-elita” odwiedzą pacjentów oddziału hepatologiczno - gastroenterologicznego w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach. Chorzy otrzymają drobne upominki. Oddział wzbogaci się także o lodówkę, która służyć będzie do przechowywania materiału na badania.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2017 / Realizacja: dimax design & kita solutions