101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Józef Piłsudski na piśmie i... wycieczka do Sejmu

Data publikacji: 18.05.2017 18:08
Kategoria: Wiadomości /Źródło: Anna Głąb
Komentarze

"Studio Polityczne Radia Kielce" (26.03.2017 r.)
Fot. Robert Felczak / Radio Kielce

Ponad 30 uczniów z powiatu ostrowieckiego wzięło udział w konkursie literackim, dotyczącym postaci Marszałka Józefa Piłsudskiego. Tematyka rywalizacji obejmowała lata 1918 - 1935, a forma wypowiedzi była dowolna. Konkurs, jak podkreślił jego organizator poseł Andrzej Kryj z PiS, jest elementem obchodów Roku Marszałka Piłsudskiego.

- Uczniowie samodzielnie wybierali sposób ujęcia pracy. Efekty były niejednokrotnie zaskakujące. Istotnym był element zaangażowania uczniów, bo czas powstawania prac zbiegł się z egzaminami gimnazjalnymi i maturalnymi - powiedział parlamentarzysta.

Współorganizatorem konkursu zatytułowanego „Od Magdeburga po Rossę” było Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Ks. Popiela w Ostrowcu. Nauczyciel historii w tej placówce, Karol Wójcik, powiedział, że uczniowie niestandardowo podeszli do postaci Marszałka, a sam konkurs stał się okazją do nauki nowoczesnego patriotyzmu.

Uczeń Katolickiego Liceum, Łukasz Cieślik zaznacza, że konkurs był dla niego inspiracją do szerszego spojrzenia na postać Józefa Piłsudskiego. Do wydarzeń historycznych, takich jak bitwa warszawska czy wojna polsko - bolszewicka podszedł jako badacz i wskazał ich nową interpretację.

Inicjatywa miała na celu poszerzenie wiedzy historycznej oraz zaprezentowanie umiejętności literackich. Gimnazjalistki z Ćmielowa, które również brały udział w konkursie, podkreślały z kolei, że była ona okazją do pokazania obu dziedzin wiedzy.

Nagrodą dla uczestników konkursu, obok książek i dyplomów, będzie wycieczka do Sejmu, zorganizowana przez posła Andrzeja Kryja.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2017 / Realizacja: dimax design & kita solutions