101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

W Piotrkowicach powstanie nowa szkoła. W zabytkowym pałacu

Data publikacji: 18.05.2017 20:02
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

08.06.2016. Interwencja. Piotrkowice. Zespół Szkół Oświatowych
Fot. Stanisław Blinstrub / Grzegorz Jamka / Radio Kielce

Gmina Chmielnik podpisała wstępną umowę na dofinansowanie budowy szkoły w Piotrkowicach. Nowy obiekt ma zastąpić pomieszczenia zespołu pałacowego, które służą uczniom od 1951 roku. Część zabytku, zgodnie z prawomocnym wyrokiem, ma trafić do spadkobierców dawnych właścicieli. Budowa nowego budynku rozpocznie się w tym roku, po uzyskaniu kompletu dokumentów i niezbędnych pozwoleń.

Pierwszym atutem nowej szkoły będzie lokalizacja, oddalona od ruchliwej drogi krajowej nr 73. Obiekt powstanie w centrum Piortkowic, w zacisznym miejscu otoczonym zielenią, z bezpiecznym dojściem. Warunki będą nieporównywalnie lepsze - zapowiada burmistrz Chmielnika Paweł Wójcik. Obiekt będzie nowoczesny, przestronny i wyposażony w nowoczesne pracownie, halę sportową i boisko wielofunkcyjne.

Obecnie dzieci uczą się w bardzo małych salach. Budynek jest stary i trudno utrzymać go w dobrym stanie, przystosowanym do prowadzenia zajęć dla najmłodszych. Co roku gmina musi też inwestować w niezbędne remonty, które muszą być konsultowane z konserwatorem zabytków.

W szkole w Piotrkowicach uczy się obecnie ok. 200 dzieci. Koszt budowy nowego budynku jest szacowany na 11 mln zł. Unijna dotacja z Regionalnego Programu Operacyjnego  wynosi 9,5 mln zł. Nowa szkoła ma powstać do końca przyszłego roku. Do tego czasu dzieci będą kontynuować naukę w zespole pałacowym. Zabytkowy obiekt został wzniesiony w roku 1778 przez Joachima Tarnowskiego, szambelana królewskiego, późniejszego starostę sulejowskiego.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2017 / Realizacja: dimax design & kita solutions