101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

W Kielcach znów doradzi Rada Pożytku Publicznego

Data publikacji: 18.05.2017 20:11
Autor: Wiktor Dziarmaga / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

21.01.2016 Kielce. Tablica na Ratuszu Urząd Miasta Kielce.
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

W Kielcach ponownie powołana zostanie Miejska Rada Działalności Pożytku Publicznego. W gremium znajdzie się sześciu reprezentantów organizacji pozarządowych między innymi z Kieleckiego Stowarzyszenia Alzheimerowskiego, Związku Harcerstwa Polskiego - hufiec Kielce Miasto a także Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej IV Pułku Piechoty Legionów w Kielcach.

Z kolei Radę Miasta będą reprezentować Władysław Burzawa z Porozumienia Samorządowego,  Marianna Gniatkowska Noworycka z PiS oraz Agata Wojda z PO. Kolejne trzy osoby to reprezentanci Urzędu Miasta - poinformował Michał Daranowski z ratusza.

W prace rady będą zaangażowani urzędnicy z tych wydziałów i instytucji, które w największym zakresie współpracują z organizacjami pozarządowymi. Będą to Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, Wydział Edukacji i Profilaktyki a także Promocji Sportu.

Rada Pożytku Publicznego będzie organem doradczym. Do jej zadań należeć będzie przede wszystkim opiniowanie projektów uchwał, dotyczących organizacji pozarządowych oraz strategii rozwoju gminy.

Ostatnia rada pożytku publicznego została powołana w Kielcach w 2012 roku. Wówczas współpraca z urzędem nie układała się za dobrze. Pojawiły się między innymi zarzuty, że gremium nie wykonuje zadań własnych a angażuje się politycznie. W kolejnych latach nie udało się znaleźć wystarczającej liczby chętnych do powołania rady. 

Trwają również przygotowania do utworzenia w mieście Centrum Inicjatyw Obywatelskich. Jak dotąd urzędnicy odbyli wizyty robocze w podobnych instytucjach w Żorach i Katowicach. Sprawdzali jak wygląda funkcjonowanie i zarządzanie takimi jednostkami. W założeniu Centrum ma zrzeszać organizacje pozarządowe z miasta. Zarządzanie instytucją będzie sprawować najprawdopodobniej stowarzyszenie, które wybrane będzie w drodze konkursu. Organizacje pozarządowe będą mogły korzystać z tej instytucji bezpłatnie. Na razie nie wiadomo, gdzie znalazłaby się siedziba placówki. W przypadku Żor na ten cel zaadaptowano dawny budynek szkoły.  

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2017 / Realizacja: dimax design & kita solutions