101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Jan Paweł II patronem Polski?

Data publikacji: 18.05.2017 20:48
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
Jan Paweł II

Jan Paweł II
Fot. Eric Draper / Wikimedia Commons

Mieszkaniec gminy Bodzentyn chciałby, żeby św. Jan Paweł II został kolejnym patronem Polski. Emerytowany nauczyciel Marian Rembelski angażował się wcześniej w działania gminy, związane z ubieganiem się o uznanie papieża za patrona Bodzentyna. Stolica Apostolska zgodziła się na to pod koniec ubiegłego roku.

W rozmowie z Radiem Kielce Marian Rembelski przyznaje, że teraz chciałby zachęcić innych do zaangażowania się w oddolną akcję prowadzącą do uznania Ojca Św. za patrona całego kraju. Rozmawiał już w tej sprawie z Towarzystwem Przyjaciół Bodzentyna, które mogłoby wesprzeć tę inicjatywę. W planach jest też zaangażowanie innych osób, np. związanych ze społecznym komitetem na rzecz budowy pomnika papieża. Być może wspólny wniosek do kurii mógłby przynieść skutek, bo Jan Paweł II to wyjątkowa postać -  dodaje pomysłodawca.

Marian Rembelski uczestniczył we wszystkich pielgrzymkach Jana Pawła II do Polski. Podkreśla, że sam wiele zawdzięcza Ojcu Świętemu. Od 2005 roku prowadzi księgi ze wspomnieniami o papieżu-Polaku, dokumentujące jego związki z Ziemią Świętokrzyską. Są tam fragmenty artykułów, prośby, wspomnienia i podziękowania mieszkańców regionu. Jest np. wpis mieszkanki gminy, która spotkała się z papieżem   dodaje Marian Rembelski. Zdjęcie przedstawia kobietę, która wspólnie ze swoim synem spotkała się z Janem Pawłem II. Papież zapytał ich, skąd są. Gdy odpowiedzieli, że z Bodzentyna, wspomniał, że pamięta, gdy odwiedził to miejsce jeszcze jako kardynał.

O inicjatywę mieszkańca gminy Bodzentyn zapytaliśmy rzecznika kurii diecezjalnej w Kielcach, księdza Mirosława Cisowskiego. Przyznał on, że takie inicjatywy cieszą. Nieoficjalnie papież już jest traktowany jako patron Polski, ale procedura prawna wskazuje, że trzeba się zwrócić do Konferencji Episkopatu Polski. Wniosek KEP musiałaby następnie zaakceptować Stolica Apostolska. Być może kiedyś, jeśli takich inicjatyw będzie więcej, dojdzie do tego, ze Jan Paweł II zostanie kolejnym patronem kraju.

W czwartek obchodziliśmy 97. rocznica urodzin papieża Jana Pawła II.

Obecnie patronami Polski są Najświętsza Maryja Panna   Królowa Polski, św. Stanisław i św. Wojciech. Od 2002 roku drugorzędnym patronem Polski jest też św. Andrzej Bobola.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution