101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

"Novatory" dla najlepszych przedsiębiorstw

Data publikacji: 18.05.2017 20:50
Kategoria: Wiadomości /Źródło: Michał Kita
Komentarze

Kielce. "Novatory" dla najlepszych przedsiębiorstw. 18.05.2017
Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Statuetki Novatorów dla najlepszych innowacji województwa świętokrzyskiego w minionym roku przyznane. Staropolska Izba Przemysłowo - Handlowa już po raz jedenasty wyróżniła najbardziej pomysłowe projekty w regionie. Nagrodzono ośmioro laureatów, wśród nich byli między innymi: twórcy bagażnika na hak samochodowy, pneumatycznego zaworu rozdzielającego, czy systemu gaszenia mgłą wodną transformatorów elektrycznych.

Jak mówi, Cezary Tkaczyk, prezydent Staropolskiej Izby Przemysłowo - Handlowej w Kielcach, założeniem konkursu jest pokazanie, że świętokrzyska gospodarka też może być innowacyjna. Odbywająca się w tym roku edycja jest już jedenastą z kolei, gdzie przyznawane są tego typu nagrody. Prezydent SIPH dodaje, że wyróżnione projekty w większości były tworzone od podstaw, co zasługuje na szczególną uwagę.

Statuetki Novatorów przyznano w pięciu dziedzinach. Jednym z laureatów w kategorii Innowacyjna Inwestycja było kieleckie przedsiębiorstwo SUPON, które zostało nagrodzone za stworzenie systemu gaszenia transformatorów za pomocą mgły wodnej. Stanisław Rupniewski prezes firmy, wyjaśnia, że to niezwykle bezpieczny, a także niespotykany proces, gdyż wody używa się tutaj do gaszenia prądu pod wysokim napięciem.

W dziedzinie Lider Innowacyjności Kapituła konkursowa doceniła dorobek naukowy Zbigniewa Goryca profesora Politechniki Świętokrzyskiej za badania naukowe i prace rozwojowe o dużym znaczeniu gospodarczym.

W dziedzinie Animator Gospodarki za osiągnięcia w tworzeniu warunków dla rozwoju gospodarczego - statuetką zostało wyróżnione Uzdrowisko Busko Zdrój S.A. Z kolei tytuł Młody Novator otrzymał Daniel Krajcarz, doktorat Politechniki Świętokrzyskiej autor najciekawszego rozwiązania technicznego, które dotyczyło szlifowania powierzchni gipsowych.

Gala wręczenia nagród odbyła się w Muzeum Narodowym w Kielcach. Patronat honorowy nad konkursem sprawują Urząd Patentowy RP, Krajowa Izba Gospodarcza, Wojewoda Świętokrzyski i Marszałek Województwa Świętokrzyskiego.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2017 / Realizacja: dimax design & kita solutions