101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Poznaj unijne przedsięwzięcia w regionie. Za darmo lub za pół ceny

Data publikacji: 19.05.2017 06:46
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości
Komentarze


Fot. Wikipedia

Muzea, biblioteki, pływalnie, hale sportowe, ośrodki zdrowia i szpitale - prawie 50 instytucji w województwie świętokrzyskim zaangażowało się w kolejną edycję Dni Otwartych Funduszy Europejskich. Obiekty, które zgłosiły się do udziału w akcji można do niedzieli zwiedzać za darmo lub za połowę ceny. Są to miejsca, które zostały stworzone lub wyposażone dzięki unijnym dotacjom. Zwiedzający będą mogli skorzystać ze specjalnie przygotowanych atrakcji - zapowiada Anna Rdzanek-Kapsa, z Departamentu Polityki Regionalnej Urzędu Marszałkowskiego.

W sobotę będzie można np. zasiąść za sterami żółtego śmigłowca ratowniczego w Lotniczym Pogotowiu Ratunkowym w Masłowie. Dziś i jutro można zobaczyć magazyny Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej, a w sobotę i niedzielę można za darmo zwiedzić Wzgórze Zamkowe. W sobotę dostępne będą też podziemia Wojewódzkiego Domu Kultury. Poza tym, jak co roku, w wielu miejscowościach odbędą się festyny i konkursy dla całych rodzin.

Do akcji włączyły się też 3 szpitale, w których będzie można skorzystać z bezpłatnych badań. Dziś w Wojewódzkim Ośrodku Medycyny Pracy w Kielcach do 13.00 można zmierzyć ciśnienie, a także poziom glukozy we krwi i tlenku węgla w wydychanym powietrzu. Z kolei w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach w sobotę wykonywane będą darmowe badania EKG i USG dla dzieci i dorosłych.

Atrakcje, połączone z nocą muzeów, przygotowało też Centrum Nauki Leonardo da Vinci w Podzamczu - mówi Michał Piast, dyrektor instytucji. Podkreśla, że obiekt nie istniałby, gdyby nie unijna dotacja. Zwiedzający codziennie będą mogli wziąć udział w warsztatach. Główne atrakcje odbędą się w sobotę, od godziny 18.00. Po zmroku zaplanowano pokazy laserowe przy akompaniamencie muzyki. Dzięki Uniwersytetowi Jana Kochanowskiego będą też ciekawe warsztaty, m.in. z inżynierii genetycznej i anatomii.

Dni Otwarte Funduszy Europejskich odbywają się po raz 4. W całej Polsce można do niedzieli zwiedzać ok. 800 obiektów stworzonych lub wyposażonych za unijne pieniądze. Informacje o wszystkich atrakcjach można znaleźć na stronie dniotwarte.eu.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2017 / Realizacja: dimax design & kita solutions