101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Ciuchcia Ponidzie pojedzie krótszą trasą?

Data publikacji: 22.05.2017 15:31
Autor: Ewa Pociejowska-Gawęda / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
22.08.2016. Ciuchcia Express Ponidzie odnawiana na 100lecie

22.08.2016. Ciuchcia Express Ponidzie odnawiana na 100-lecie
Fot. Ewa Pociejowska-Gawęda / Radio Kielce

Wszystko wskazuje na to, że w miejsce Świętokrzyskiej Kolejki Dojazdowej Ciuchcia Expres Ponidzie powstanie Muzeum Kolejki. Jak informowaliśmy, to pomysł gminy Jędrzejów na ratowanie deficytowej atrakcji turystycznej. Statut nowej jednostki prowadzonej przez gminę, powiat jędrzejowski i samorząd województwa został już przesłany do Urzędu Marszałkowskiego.

Jak mówi Marcin Piszczek - burmistrz Jędrzejowa - dotychczasowa formuła już dawno się wyczerpała, a kolejka co roku przynosi straty. Ponadto spółka ma problemy z pozyskiwaniem środków zewnętrznych dla poprawienia stanu technicznego taboru, czy torowiska. Dlatego proponujemy utworzenie muzeum i ograniczenie trasy kolejki do terenu powiatu jędrzejowskiego.

Zdaniem Jacka Kowalczyka - z Urzędu Marszałkowskiego inicjatywa samorządu Jędrzejowa jest obecnie najlepszym rozwiązaniem w celu ratowania kolejki i kontynuacji jej działalności turystycznej. - Miasto ma najlepsze warunki, by utworzyć np. wystawę stałą dotyczącą kolejki wąskotorowej, czy kolejnictwa z tej części kraju - podkreślił

Innego zdania jest Włodzimierz Badurak - burmistrz Pińczowa. Jego zdaniem,trasa, która obecnie kończy się w Pińczowie, nie powinna być skracana. Jednocześnie przyznaje, że obecnych udziałowców nie stać, aby pokryć koszty remontu mostów na Nidzie, które są niezbędne, by dalej prowadzić działalność przewozową. Pytany za zrobi, gdy nowy właściciel zdecyduje się ograniczyć trasę, stwierdził, że wówczas Pińczów będzie się zastanawiać co robić dalej, by wykorzystać tory, które przegną przez teren gminy.

Spółka Świętokrzyska Kolejka Dojazdowa Ciuchcia Expres Ponidzie powstała 2002, a tworzą je: gminy Jędrzejów, Pińczów, Imielno i Kije, powiaty jędrzejowski i pińczowski oraz samorząd województwa świętokrzyskiego.

Od początku działalności spółka przynosi straty, które pokrywają udziałowcy. Wynoszą one około 230 tys. rocznie.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution