101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Łuszczyca to choroba skóry, ale też i duszy

Data publikacji: 25.05.2017 14:38
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Zdrowie
Komentarze
Dr Maria PyzioGutkowska

Dr Maria Pyzio-Gutkowska
Fot. Piotr Michalski / Radio Kielce

Łuszczyca, to wciąż bardzo wstydliwa choroba. Wiele osób myśli, że można się nią zarazić np. poprzez dotyk. To choroba nie tylko ciała, ale też i duszy. Na temat tego schorzenia rozmawiamy z dr Marią Pyzio – Gutkowską, dermatolog.

- Pani doktor jak objawia sie łuszczyca?

Objawem tej choroby są ciemnobrunatne grudki, ostro odgraniczone od skóry i pokryte łuską. Ustępują bez pozostawiania blizny, z drobnopłatkowym złuszczaniem się. Najczęściej pojawia się łokciach, kolanach i na skórze owłosionej głowy. To najczęstsza postać dotycząca 80% osób.

- Jakie czynniki sprzyjają pojawieniu się łuszczycy?

Te czynniki można podzielić na dwie grupy. Pierwsza, to czynniki genetyczne, w ogóle od nas niezależne. Natomiast są też czynniki spustowe, czyli powodujące, że choroba która do tej pory była uśpiona w naszych genach, pokazuje się na skórze. Tymi czynnikami spustowymi są np. choroby zakaźne, zarówno bakteryjne, wirusowe, jak i grzybicze. Czynnikiem może być także stres, czy stosowane leki. W Polsce na łuszczycę na 100 osób cierpi od 2 do 4 osób. Choroba ta najczęściej pojawia się przed 30. rokiem życia oraz pomiędzy 50. a 70. rokiem życia. Jednak te granice wiekowe coraz bardziej się rozmywają.

- Wiele osób jest przekonanych, że łuszczycą można się zarazić, np. poprzez dotyk, a tak nie jest.

Oczywiście! Łuszczyca nie jest chorobą zakaźną. Boli mnie to, że takie przekonanie cały czas pokutuje w naszym społeczeństwie. Chorobą nie zarazimy się przebywając z łuszczykiem w mieszkaniu, czy dotykając tych samych przedmiotów, co on.

- Czy styl życia może zaostrzyć objawy choroby skóry?

Tak. Dlatego oprócz standardowych poleceń, czy wskazówek, których udzielamy wszystkim co do odpowiedniego odżywiania się, dużej porcji ruchu, w przypadku chorego na łuszczycę musi on przestrzegać także innych wytycznych. Taka osoba nie powinna np. drażnić skóry, zarówno ostrymi ubraniami, jak i pielęgnacją. Bardzo często osoby z łuszczycą, chcąc pozbyć się zmian, mocno szorują chore miejsce na ciele, chcąc tę łuskę usunąć. To powoduje jednak tylko nasilenie się zmian.

Osoby cierpiące na tę chorobę powinny używać kosmetyków nawilżających i natłuszczających.

- Łuszczyca, to póki co, choroba nieuleczalna, ale można łagodzić jej przykre objawy.

Oczywiście, że tak. Przy małym nasileniu zmian stosujemy leki zewnętrzne. Natomiast przy większym nasileniu tzw. fototerapię, czyli miejscową terapię światłem. Jeżeli zmiany są bardzo duże, dotyczą stawów, wówczas stosujemy leczenie ogólnoustrojowe w tabletkach.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość

Indeks jakości powietrza

zmień ▾

Wybierz czujnik ×

cloud

 

PM10 - µg/m3

PM2.5 - µg/m3

Data pomiaru Źródło

Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution