101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

O „cichym zabójcy” rozmawiano w ŚCO

Data publikacji: 25.05.2017 21:19
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Zdrowie
Komentarze
Świętokrzyskie Centrum Onkologii

Świętokrzyskie Centrum Onkologii
Fot. Wojciech Habdas / Radio Kielce

Od 100 do 120 osób rocznie leczonych jest w Świętokrzyskim Centrum Onkologii z powodu raka nerki. To choroba bardzo podstępna, nazywana „cichym zabójcą”. W początkowych fazach nie daje żadnych objawów.

Jak informuje dr Mateusz Obarzanowski, zastępca kierownika Kliniki Urologii w ŚCO, zazwyczaj rak nerki wykrywany jest przy okazji innych badań, USG jamy brzusznej i tomografii komputerowej. - Natomiast w znacznym stadium zaawansowania choroby jej objawami są krwiomocz, ból w okolicy lędźwiowej oraz wyczuwalna masa guza w górno – bocznej części brzucha – dodaje nasz rozmówca.

Czynnikami ryzyka w przypadku raka nerki jest palenie papierosów, otyłość, nadciśnienie tętnicze oraz predyspozycje i zaburzenia genetyczne, wylicza Mateusz Obarzanowski. - Natomiast podstawą leczenia raka nerki jest zabieg polegający na usunięciu zmian nowotworowych. Jeżeli są to guzy do wielkości 4 – 5 cm, jesteśmy w stanie zaproponować pacjentom zabieg nerkooszczędzający. Polega on na usunięciu tylko samego guza z pozostawieniem nerki. Natomiast gdy guz jest większy lub niekorzystnie położony, wówczas usuwamy całą nerkę razem z guzem – wyjaśnia dr Obarzanowski.

Rak nerki występuje stosunkowo rzadko. Na każdych 100 chorych na nowotwory złośliwe kilka osób cierpi na te chorobę. Najczęściej jest ona wykrywany miedzy 50. a 70. rokiem życia. Jednak w ostatnich latach jest wykrywana u coraz młodszych osób.

O raku nerki rozmawiali dziś specjaliści w Świętokrzyskim Centrum Onkologii. Organizatorem spotkania było Stowarzyszenie Mężczyzn  z Chorobami Prostaty „Gladiator”.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość

Indeks jakości powietrza

zmień ▾

Wybierz czujnik ×

cloud

 

PM10 - µg/m3

PM2.5 - µg/m3

Data pomiaru Źródło

Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution