101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Rzucanie palenia - motywacja to podstawa

Data publikacji: 31.05.2017 15:06
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
Sandomierz. Dzień bez papierosa

Sandomierz. „Dzień bez papierosa”
Fot. Iwona Murawska / Radio Kielce

Z bezpłatnych badań profilaktycznych można było skorzystać w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistyczny w Czerwonej Górze oraz w Świętokrzyskim Centrum Onkologii. W Dniu bez Papierosa, pacjenci uzależnieni od nikotyny mogli zmierzyć poziom tlenku węgla w wydychanym powietrzu, glukozy we krwi, ciśnienia krwi oraz wysłuchać rad dotyczących rzucania palenia.

Z badań skorzystał m.in. Jerzy Czaban. - 10 lat temu udało mi się rzucić nałóg alkoholowy, mam nadzieję, że uda mi się także w przypadku palenia. Papierosy palę od ponad 50 lat. Miałem już problemy kardiologiczne, dlatego wierzę, że i ten nałóg uda mi się pokonać i będę mógł oddychać pełną piersią – dodaje Jerzy Czaban.

Jak przyznaje Jadwiga Zapała, specjalista ds. promocji i zdrowia w Świętokrzyskim Centrum Onkologii, nie ma jednego skutecznego sposobu na rzucenie palenia papierosów. - Najważniejsze żeby mieć motywację i wsparcie wśród rodziny, czy znajomych. Lepiej rzucać palenie w duecie, czy w kilka osób, ponieważ wówczas można się wzajemnie wspierać i ma się większą motywację, by zrobić to skutecznie – dodaje Jadwiga Zapała.

Z bezpłatnych badań spirometrycznych będzie można skorzystać jeszcze do godziny 18.00 w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Czerwonej Górze.

W Polsce ponad 90% pacjentów, cierpiących na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, choruje z powodu papierosów. To główny czynnik ryzyka. Choroba polega na nieodwracalnym ograniczeniu przepływu powietrza przez drogi oddechowe. Powoduje kaszel, duszności i znacznie utrudnia normalne funkcjonowanie.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution