101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Suchedniowski zalew będzie odmulony. "To perełka"

Data publikacji: 01.06.2017 15:48
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

01.06.2017 Suchedniów. Zalew.
Fot. Marlena Płaska / Radio Kielce

Zalew w Suchedniowie zostanie odmulony. Rządową promesę na prawie 3 miliony 200 tysięcy złotych przekazała dziś na ten cel wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek. Podpisanie ostatecznej umowy będzie możliwe, jeśli gmina do 28 lipca zabezpieczy pieniądze na wkład własny do inwestycji i przeprowadzi przetarg na wykonanie prac.

Początkowo, odmulenie zalewu w Suchedniowie zajmowało odległe miejsce na liście do dofinansowania, ale po spuszczeniu wody okazało się, że prace są dużo bardziej pilne niż zakładano. Wiadomo, że do wywiezienia jest ponad 120 tysięcy metrów sześciennych mułu. Przyznanie dotacji było możliwe dzięki dobrej współpracy z MSWiA, samorządem i parlamentarzystami – mówi wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek. Te pieniądze powinny pozwolić na zrealizowanie najważniejszych prac, czyli wywiezienia mułu, który pojawił się m.in. w wyniku ulewnych deszczy oraz remont jednej śluzy.

O dotację w ministerstwie zabiegała m.in. poseł Maria Zuba. Podkreśla, że to bardzo ważna inwestycja dla wszystkich mieszkańców miasta. Zalew ma dla miejscowości ogromne znaczenie. To miejsce, wokół którego rozwija się turystyka i rekreacja. Ma znaczenie przeciwpowodziowe. Poza tym, jest to perełka, którą mieszkańcy chwalą się wśród przyjezdnych.

Odmulenie zalewu dzięki rządowej promesie to pierwszy etap rewitalizacji zbiornika. W planach jest też zagospodarowanie terenu wokół niego, dlatego nie będzie on napełniany wodą przez kilka lat – mówi burmistrz Suchedniowa Cezary Błach. Zaprojektowane i wykonane zostaną rozwiązania, które zabezpieczą zbiornik przed szybkim zamulaniem w przyszłości. Trzeba będzie wyremontować i umocnić brzegi zalewu, a także wyremontować całą zaporę, w której znajdują się liczne ubytki. Wokół zalewu ma też powstać ścieżka rowerowa.

W tym roku gmina złoży wniosek o unijną dotację z Regionalnego Programu Operacyjnego na rewitalizację Suchedniowa. Główna część wniosku będzie dotyczyła kolejnych prac wokół zalewu. 20- hektarowy zbiornik został zbudowany w latach 70. Zalew nigdy nie przechodził gruntownego remontu.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution