101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Terroryści w sandomierskiej szkole

Data publikacji: 02.06.2017 18:33
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Sandomierz, pozorowany atak terrorystyczny w Szkole Podstawowej nr 1
Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Do pozorowanego ataku terrorystycznego doszło dzisiaj w Szkole Podstawowej nr 1 w Sandomierzu. Miejski zespół reagowania kryzysowego zorganizował ćwiczenia, w których oprócz uczniów i nauczycieli wzięły udział także delegacje z pozostałych sandomierskich szkół i przedszkoli, policja, straż pożarna, ratownicy medyczni oraz wojsko.

Scenariusz zakładał, że do szkoły weszli trzej terroryści, którzy wzięli zakładników. Dyrektor zarządził ewakuację uczniów. Doszło do ucieczki jednego z napastników, który następnie został obezwładniony przez psa policyjnego. Byli też ranni wśród zakładników. Ponadto przećwiczono wariant zagrożenia niebezpieczną substancją chemiczną.

Uczennice czwartej klasy mówiły Radiu Kielce, że ewakuacja przebiegła szybko, nie było paniki wśród dzieci. Ich zdaniem takie ćwiczenia są potrzebne, aby być przygotowanym na różne wydarzenia.  

Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 Waldemar Gosek podkreślił, że najważniejsze jest bezpieczeństwo dzieci, a dzisiejszy świat niesie wiele zagrożeń i dlatego warto znać wszystkie procedury i sprawdzone metody działań w sytuacjach kryzysowych.

Leopold Wójcik, prezes zarządu rejonowego PCK w Sandomierzu powiedział, że w czasie ataku terrorystycznego może dojść do aktów przemocy i urazów, z czym  muszą poradzić sobie ratownicy. Ważny jest także stan emocjonalny ewakuowanych i zranionych.

- W dużym zbiorowisku ludzi i w tak bardzo stresowych sytuacjach ludzie mogą mieć złe samopoczucie i wsparcie psychiczne również jest konieczne - dodał.

Były to pierwsze ćwiczenia z obrony cywilnej zorganizowane w Sandomierzu na tak dużą skalę.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution