101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Wyjątkowa wystawa. Zdjęcia osobiście wybrał Jan Paweł II [ZDJĘCIA]

Data publikacji: 02.06.2017 20:24
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Kultura
Komentarze
02.06.2017 Kielce. Wernisaż wystawy Pielgrzym Tysiąclecia w Pałacu Biskupów Krakowskich

02.06.2017 Kielce. Wernisaż wystawy "Pielgrzym Tysiąclecia" w Pałacu Biskupów Krakowskich
Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Ponad 320 zdjęć z pontyfikatu Jana Pawła II można oglądać w Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich, oddziale Muzeum Narodowego w Kielcach. Jest to największy na świecie zapis fotograficzny życia i dokonań papieża Polaka.

Fotografie zostały wykupione ze zbiorów „L’Osservatore Romano” przez polską firmę i przedstawiają wszystkie etapy pontyfikatu, od wyboru na papieża, aż do śmierci.

- Ekspozycja jest podzielona na 21 działów. Jako jedyna wystawa na świecie została zaakceptowana osobiście przez Jana Pawła II, który sam nagrał do niej komentarz i wybrał fragmenty homilii oraz wierszy, które są prezentowane w formie ścieżki dźwiękowej - mówi Jerzy Michalski, współwłaściciel wystawy.

Powstała ona zgodnie z sugestiami papieża, wyrażonymi podczas pierwszej rozmowy na temat stworzenia ekspozycji. Życzeniem Ojca Świętego było, aby wystawa prezentowała człowieka, który został papieżem, a nie papieża. Wszystkie prezentowane zdjęcia pokazują bardziej zwykłego człowieka, niż kapłana. Taka była wola papieża i takie zdjęcia zostały przez niego dobrane.

Wystawa pt. „Pielgrzym Tysiąclecia” jest prezentowana w Muzeum Narodowym w Kielcach na zaproszenie wojewody świętokrzyskiego.

- Oglądając te fotografie wraca się pamięcią do spotkań z papieżem - mówi wojewoda Agata Wojtyszek.

W 1987 roku w Katedrze Łódzkiej miała możliwość osobistego spotkania z Janem Pawłem II, uściśnięcia dłoni i zamienienia z nim kilku słów.

- Te emocje wracają podczas oglądania wystawy - mówiła wojewoda.

I dodała, że ma nadzieję, iż wszyscy zwiedzający ekspozycję wrócą do swoich szczególnych wspomnień z Janem Pawłem II. 

Biskup Marian Florczyk, oglądając wystawę podkreślał, że wspomina Jana Pawła II przede wszystkim jako niezwykłego i mądrego człowieka, którego chciał słuchać cały świat. Biskup Florczyk mieszkał w Rzymie przez 7 lat, gdy papieżem był Jan Paweł II. Miał możliwość czasem być bliżej Ojca Św. i wspomina, że przede wszystkim był to fenomenalny człowiek.

- Swoje wartości czerpał z Boga, dlatego było w nim takie bogactwo człowieczeństwa - dodał biskup.

3 czerwca przypada rocznica wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w Kielcach.

- Papież odwiedził dawny Pałac Biskupów Krakowskich, w którym znajduje się wystawa. Spotkał się także z wiernymi w Masłowie - przypomina senator Krzysztof Słoń.

Wtedy, podczas silnej burzy papież także grzmiał z ambony. Upominał się o wolność i szacunek dla drugiego człowieka, dla rodziny. Krzysztof Słoń wspomina dziś tamte ojcowskie słowa papieża i dodaje, że jego pontyfikat odcisnął fantastyczne piętno na losach całego świata, a szczególnie Polski.

Wystawę „Pielgrzym Tysiąclecia” można oglądać za darmo, w Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach przez miesiąc. Ekspozycja została objęta patronatem honorowym Ministra Edukacji Narodowej. Radio Kielce jest jej patronem medialnym.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution