101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Rektorzy: Główny Urząd Miar w Kielcach to ogromna szansa

Data publikacji: 08.06.2017 20:18
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

07.06.2017 Kielce. Teren, gdzie powstanie zespół laboratoriów badawczych Głównego Urzędu Miar. GUM
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Rozwój firm z zakresu nowoczesnych technologii oraz więcej miejsc pracy dla najlepszych naukowców w dziedzinie metrologii, chemii czy fizyki. To gwarantuje Kielcom oraz województwu świętokrzyskiemu umiejscowienie tu laboratorium Głównego Urzędu Miar.

Profesor Wiesław Trąmpczyński, rektor Politechniki Świętokrzyskiej uważa, że laboratorium przyczyni się do rozwoju kieleckich uczelni.

- Powstaną tu laboratoria związane z szeroko rozumianą metrologią. My prowadzimy metrologię na naszej uczelni. Chętnie podpisalibyśmy umowę o współpracy, żeby w porozumieniu z urzędem stworzyć kierunek kształcący metrologów - mówi rektor politechniki.

Włodzimierz Lewandowski, prezes Głównego Urzędu Miar zapewnia, że obiekt badawczy, który powstanie w Kielcach nie będzie w niczym ustępował najlepszym laboratoriom tego typu na świecie. Co więcej, pracę ma znaleźć tu przynajmniej 100 osób, większość z nich to kadra naukowa. Prezes Lewandowski zapowiada, że pracowników z tytułami doktora będzie szukał właśnie w województwie świętokrzyskim.

Według profesora Jacka Semaniaka rektora Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, stworzy to dodatkowe możliwości kariery naukowej absolwentom Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Profesor Semaniak jest też przekonany, że obecność laboratorium Głównego Urzędu Miar w Kielcach przyczyni się do powstawania w naszym regionie firm specjalizujących się w nowoczesnych technologiach.

- Osadzenie w Kielcach takiego laboratorium na pewno przyczyni się do wzrostu zatrudnienia w obszarze wysokich technologii i zapotrzebowania na wysoką wykwalifikowaną kadrę w obszarach, w których kształci uniwersytet: w zakresie fizyki, chemii, informatyki - mówi profesor Jacek Semaniak.

Jak dodaje rektor UJK, obecność naukowców z Głównego Urzędu Miar w Kielcach, to także szansa na wspólne projekty badawcze.

Wybór Kielc na lokalizację laboratorium to efekt starań Agaty Wojtyszek, wojewody świętokrzyskiego oraz Wojciecha Lubawskiego, prezydenta Kielc. Wspólnie przekonali zarówno prezesa GUM-u jak i stronę rządową, że stolica naszego regionu będzie idealnym miejscem dla nowoczesnej infrastruktury badawczej. Koszt inwestycji szacowany jest na około 200 milionów złotych. Laboratorium powinno rozpocząć działanie w 2021 roku.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution