101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Rak boi się badań

Data publikacji: 11.06.2017 17:22
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Zdrowie
Komentarze


Fot. Grażyna Szlęzak - Wójcik / Radio Kielce

W Kleczanowie odbyły się bezpłatne badania USG dla dzieci z gminy Obrazów. Ich celem jest profilaktyka antynowotworowa. W ambulansie, który stanął przy Szkole Podstawowej można było wykonać ultrasonografię jamy brzusznej, węzłów chłonnych i tarczycy, u dziewczynek także sprawdzana była miednica, a u chłopców narządy płciowe.

Grzegorz Jędrzejewski ze Szpitala Dziecięcego w Lublinie powiedział, że takie badania powinny być wykonywane co najmniej raz w roku. Większość zbadanych dzieci jest zdrowa, ale zdarzają się też odstępstwa, m.in. zmiany wrodzone, które na razie nie dają objawów klinicznych, ale wcześnie wykryte są łatwiejsze do wyleczenia.

Aneta Bober, jedna z mam, która przyszła na badanie z 5-letnim synem powiedziała, że taka akcja, to świetny pomysł, ponieważ ułatwia rodzicom dostęp do lekarza. Badania wykonywane są na miejscu i bez kolejek.

Rok temu dzieci z gminy Obrazów także objęte były programem profilaktycznym. Organizatorka akcji Anna Zybała, wiceprezes Stowarzyszenia Rozwój i Integracja powiedziała, że impulsem do jej powtórzenia były wyniki ubiegłorocznych badań. Na prawie 150 przebadanych dzieci u ponad 40 stwierdzono nieprawidłowości, dzięki czemu w porę rodzice mogli podjąć leczenie.

Bezpłatne badania USG finansuje gmina Obrazów. Patronuje im Fundacja Ronalda McDonalda, która w razie potrzeby kieruje dzieci do specjalistów, pomaga im w dalszym procesie leczenia.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Wiadomości
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2017 / Realizacja: dimax design & kita solutions