101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Perspektywy opublikowały nowy ranking uczelni

Data publikacji: 12.06.2017 15:13
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
Salon Maturzystów  Perspektywy 2014 23 września 2014 r.

Salon Maturzystów - Perspektywy 2014 (23 września 2014 r.)
Fot. Piotr Michalski / Radio Kielce

„Perspektywy” po raz kolejny opublikowały ranking polskich uczelni. Lepiej niż przed rokiem wypada Uniwersytet Jana Kochanowskiego, natomiast słabszy wynik zanotowała Politechnika Świętokrzyska.

W ubiegłym roku UJK znalazł się w grupie uczelni klasyfikowanych na miejscach 51-60, w tym roku jest to 47 pozycja. Zadowolenia nie ukrywa profesor Jacek Semaniak, rektor UJK, ale podkreśla, że w przyszłości uniwersytet będzie się starał o jeszcze lepszą lokatę.

- Po raz pierwszy znaleźliśmy się w pięćdziesiątce czołowych polskich uczelni. W gronie uniwersytetów zajmujemy 15 miejsca na 20 uczelni tam klasyfikowanych. W najbliższych latach można poprawić wynik.

Jacek Semaniak zwraca uwagę, że w awansie pomogło między innymi przyjęcie studentów zagranicznych. W Kielcach studiuje ponad 200 studentów w większości z Ukrainy, ale są też żacy ze Stanów Zjednoczonych, czy Norwegii.

Zagranicznych studentów bardzo mało ma Politechnika Świętokrzyska. W ubiegły roku uczelnia w rankingu „Perspektyw” była wspólnie z UJK w grupie uczelni na miejscach 51-60. W tym roku spadła do grupy szkół wyższych na miejscach 61-70. Profesor Wiesław Trąmpczyński, rektor Politechniki Świętokrzyskiej, przyznaje, że nie ma się z czego cieszyć.

- Wypadliśmy słabo. Już od pewnego czasu podejmujemy działania, aby to zmienić. Niewątpliwie słaba jest nasza współpraca zagraniczna. W ostatnich miesiącach podpisaliśmy kilka porozumień z zagranicznymi uczelniami, mam nadzieję, że przyniesie to efekt oraz pozwoli nam kształcić żaków spoza Polski. Poza tym chcemy poprawić liczbę projektów badawczych, których teraz mamy zbyt mało - zapowiada rektor Politechniki Świętokrzyskiej

Obaj rektorzy podkreślają, że metodologia stosowana przez układających ranking promuje największe polskie uczelnie. Na ostateczny wynik ma duży wpływ na przykład prestiż. Ocenia go kadra naukowa polskich szkół wyższych. Pod tym względem mniejszym ośrodkom akademickim trudno rywalizować z uczelniami krakowskimi czy warszawskimi.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution