101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

400 lat miejsca wyciszenia

Data publikacji: 14.06.2017 10:57
Autor: Marek Orkisz / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Rytwiany, Pustelnia Złotego Lasu
Fot. Robert Felczak / Radio Kielce

W sobotę w Pustelni Złotego Lasu w Rytwianach odbędą się uroczystości 400-lecia ustanowienia eremu zakonu Kamedułów.

Biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz mówi, że to wyjątkowe miejsce a reguła zakonna nakazująca milczenie, pracę i modlitwę jest wciąż aktualna. Inspirowała okolicznych mieszkańców 400 lat temu przypominając im, aby nie koncentrowali się wyłącznie na życiu doczesnym, ale by mieli w perspektywie rozwój duchowy i życie wieczne. Motto kamedułów "Memento Mori" - pamiętaj o śmierci - jest aktualne także dzisiaj.

Jak dodał biskup, święty Jana Paweł II nazywał zamknięte zakony - piorunochronem dla świata. W świecie pełnym pośpiechu i konsumpcjonizmu, zakonnicy pokazywali inną, alternatywną drogę życia. Gość Radia Kielce jest przekonany, że mimo że w Rytwianach nie ma już kamedułów, to tradycja tego miejsca jest obecna w działalności pustelnii. Osoby poszukujące wyciszenia i refleksji nad własnym życiem, mogą tam skupić się i poszukać właściwych dla siebie rozwiązań.

Centralnym punktem uroczystości jubileuszowych będzie sobotnia msza święta o 11:30 pod przewodnictwem kardynała Gerharda Mullera - prefekta watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary.

Wcześniej będzie można obejrzeć film o historii tego miejsca, a wieczorem o 19:00 rozpocznie się koncert dziękczynienia. Osoby uczestniczące w jubileuszu decyzją papieża Franciszka będą mogły skorzystać z odpustu zupełnego.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2017 / Realizacja: dimax design & kita solutions