101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Trwają uroczystości na Wykusie

Data publikacji: 16.06.2017 20:46
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Kultura
Komentarze

Uroczystości ku czci Zgrupowania "Ponury - Nurt"
Fot. Wojciech Habdas / Radio Kielce

Na leśnej polanie na Wykusie rozpoczęły się uroczystości upamiętniające Jana Piwnika ps. Ponury i Eugeniusza Kaszyńskiego ps. Nurt. Podczas obchodów Ostrowieccy Strzelcy wspominają swojego patrona.

Wyjazd na Wykus to ważne przeżycie dla Strzelców. W uroczystościach biorą udział nie tylko czynni członkowie, ale także rezerwiści. Jak mówi Dariusz Kaszuba z ostrowieckiego Strzelca, formuła tych spotkań się zmienia. Patrząc z perspektywy ponad 30 lat widać odchodzenie od pewnej surowości o charakterze partyzanckim w stronę pikniku patriotycznego. Jednak jak dodaje, to nadal jedno z najważniejszych wydarzeń w rocznym kalendarzu ostrowieckich Strzelców.

Jednostka 2013 od 1996 roku oficjalnie współpracuje z kombatantami, a przyjmując imię Ponurego zobowiązuje się do uczestniczenia w uroczystościach patriotycznych u boku żołnierzy. Szczególnym spotkaniem kilku pokoleń legitymujących się imieniem Jana Piwnika było sprowadzenie jego prochów do Wąchocka i pogrzeb w 1988 roku.

Spotkanie na Wykusie jest także okazją do uhonorowania najbardziej zasłużonych członków drużyny strzeleckiej. Jak mówi Dariusz Kaszuba, medalem Pro Patria zostaną odznaczone dwie osoby z ostrowieckiego Strzelca. Dokona tego komendant Związku Strzeleckiego Jan Józef Kasprzyk, pełniący obowiązki szefa Urzędu do Spraw Osób Represjonowanych.

Spotkanie na Wykusie to nie koniec obchodów upamiętniających Jana Piwnika. Już w najbliższy wtorek w II Liceum Ogólnokształcącym im. Joachima Chreptowicza w Ostrowcu odbędzie się premierowa projekcja filmu „Rozkaz, panie majorze”, poświęconego Ponuremu. Był on absolwentem tej szkoły. Strzelcy wystawią wartę honorową przed tablicą upamiętniającą swojego patrona.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Wiadomości
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2017 / Realizacja: dimax design & kita solutions