101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Chmielnik - Dwie Kultury

Data publikacji: 17.06.2017 18:11
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Kultura
Komentarze

Chmielnik. Dwie kultury.
Fot. Daniel Lenart / Radio Kielce

15 lat ma tradycja spotkań z kulturą żydowską w Chmielniku. W tym roku Festiwal Dni Kultur przybrał jednak formę wyjątkową. W sobotę przy dawnej synagodze odtworzono sztetl, czyli miasteczko, w którym przed wojną obok siebie żyli Polacy i Żydzi. Można było spotkać żydowskich nosiwodów, kominiarzy, a dzieci uczestniczyły w popularnych przed wojną zabawach - na przykład grze w klasy.

Jak mówi Agnieszka Dziarmaga, kierownik Ośrodka Edukacyjno-Muzealnego „Świętokrzyski Sztetl” w Chmielniku - taka forma pokazania przeszłości miasta ma zainteresować osoby, które do tej pory nie miały kontaktu z historią i kulturą żydowską. Celem było również pokazanie bogactwa wielokulturowości przedwojennej Polski. Stąd pomysł na „Szalom na Wspólnej”, bo taką nazwę otrzymały w tym roku sobotnie uroczystości.

Mimo, że w prezentacji przeszkadzał nieco deszcz, dawną synagogę odwiedziło bardzo dużo osób. Również spoza Polski. Wśród nich byli Philippe i Zofia Son - francusko-polskie małżeństwo mieszkające niedaleko Paryża.

- Odwiedziliśmy rodzinę w Ostrowcu Świętokrzyskim i dowiedzieliśmy się o festiwalu. Cieszymy się, że przyjechaliśmy do Chmielnika. Można się tutaj dowiedzieć wielu rzeczy o historii i kulturze Żydów - mówili.

Festiwal rozpoczęła projekcja filmu na podstawie powieści Amosa Oza, kultowego pisarza żydowskiego. „Opowieść o miłości i mroku” jest reżyserskim debiutem znanej aktorki Natalie Portman. Odbywały się również koncerty muzyki żydowskiej oraz spektakle teatralne.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się ekspozycja Muzeum Żydów Polskich POLIN w Warszawie. Jak mówi Szymon Gotowski pracownik muzeum - do Chmielnika przyjechała część eksponatów warszawskiej placówki. Poza tym edukatorzy opowiadali o historii i zwyczajach Żydów.

- Opowiadamy o tysiącletniej historii Żydów w Polsce i Chmielniku. Mamy mapę miasta, gdzie zaznaczone są miejsca mające znaczenie dla tej historii. Dużo mówimy o zwyczajach, zarówno z perspektywy świąt, ale też języka. Opowiadamy o hebrajskim, jidysz. Rozdajemy alfabety, piszemy imiona - informuje Szymon Gotowski.

Festiwal Dni Kultur potrwa do niedzieli, która w programie wydarzenia jest dniem poświęconym kulturze polskiej. W programie między innymi przemarsz Młodzieżowej Orkiestry Dętej oraz występy mażoretek.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2017 / Realizacja: dimax design & kita solutions