101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Chęciny przeniosły się do średniowiecza

Data publikacji: 18.06.2017 18:00
Autor: Robert Szumielewicz / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

18.06.2017 Chęciny. Festyn
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

„Średniowieczne Chęciny” - pod takim hasłem odbyły się obchody święta miasta. Rozpoczęła je msza z udziałem rycerstwa, mieszkańców i zaproszonych gości. Część artystyczną zaprezentowano na Rynku. Można było zobaczyć m.in. jak wyglądały średniowieczne prace dam dworu. To było m.in. wyplatanie sznurka na lucecie służącego m.in. do związywania uszkodzonej zbroi. Jednym z podstawowych zajęć kobiecych było też haftowanie.

Na chęcińskim rynku pojawiła się również szlachta nie tylko w strojach średniowiecznych, ale również pochodzących z XVII wieku - poinformował Szymon „Okrutny” z grupy rekonstrukcyjnej „Sarmata”. Ten strój składał się przede wszystkim z żupana, na wierzch zakładano delie, ferezje, kontusz i obowiązkowo wysokie buty szlacheckie do jazdy konnej. Natomiast niższe wiązane buty do kostek wprowadził w Polsce Stefan Batory.

Do Chęcin przyjechało wielu turystów nie tylko z regionu świętokrzyskiego, ale również z Warszawy i Śląska. Część przybyła na dłuższy weekend i przy okazji zwiedzania zamku trafiła na Dzień Chęcin.

Na scenie zaprezentowali się m.in. lokalni artyści oraz zespoły Maraquja Show, Tacy Sami, a Bohemian Bard zagrał muzykę średniowieczną. Były też pokazy Strong Man oraz grup rekonstrukcyjnych. Gwiazdą wieczoru był zespół Long&Junior.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2017 / Realizacja: dimax design & kita solutions