101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Kolejna rozprawa byłego burmistrza Bodzentyna

Data publikacji: 19.06.2017 11:19
Autor: Monika Miller / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

15.02.2017 Kielce. Sąd. Wokanda. Rozprawa. Akta.
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

W Sądzie Okręgowym w Kielcach odbyła się kolejna rozprawa byłego burmistrza Bodzentyna Stanisława Marka K. Mężczyzna jest oskarżony o przekroczenie uprawnień w celu uzyskania poparcia w wyborach samorządowych w 2014 roku oraz naruszenie przepisów podczas budowy gminnego wodociągu. W sprawie oskarżona jest też była kierowniczka Referatu Gospodarki Komunalnej w Urzędzie Miasta i Gminy w Bodzentynie, Barbara P.

Przypomnijmy burmistrz zdaniem śledczych, aby zyskać głosy mieszkańców zlecił budowę wodociągu bez wymaganych prawem zezwoleń. Następnie sieć została uruchomiona bez badań Sanepidu. 

Na dzisiejszej rozprawie sąd odczytał pismo Krajowego Biura Wyborczego, z którego wynikało, że w wyborach samorządowych na burmistrza Bodzentyna w 2014 roku głosowało łącznie ponad 6,5 tysiąca osób. Uprawnionych do głosowania było ponad 9,5 tysiąca mieszkańców. Obecny burmistrz miasta, Dariusz Skiba wygrał z oskarżonym Stanisławem Markiem K. różnicą ponad tysiąca głosów.

Śledztwo w sprawie nieprawidłowości przy budowie sieci wodociągowej trwało od lipca 2015 roku. Zdaniem śledczych, kanalizacja na odcinku około 1000 metrów została wybudowana bez wymaganych zezwoleń, a poza tym wodociąg został uruchomiony bez przeprowadzenia obowiązkowych badań Sanepidu. Pozwolenie na realizację inwestycji wydano o wiele później. Zdaniem śledczych, zlecenie inwestycji miało związek z mającymi się odbyć pod koniec 2014 roku wyborami samorządowymi. Chodziło o zwiększenie poparcia dla Stanisława Marka K. podczas jego starań o reelekcję.

Z kolei była kierowniczka referatu gospodarki w urzędzie ulegając namowom byłego burmistrza sprowadziła na mieszkańców niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia. Ponadto realizacja inwestycji bez wymaganych zezwoleń naraziła gminę na stratę kilkuset tysięcy złotych za zalegalizowanie samowoli budowlanej.Obojgu oskarżonym grozi kara do 10 lat więzienia.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Wiadomości
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2017 / Realizacja: dimax design & kita solutions