101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Wielkie gryzonie... i wielkie straty

Data publikacji: 19.06.2017 14:15
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Bóbr
Fot. wikipedia

Populacja bobrów w Polsce cały czas rośnie. Konsekwencją tego jest coraz większa liczba szkód spowodowanych przez te gryzonie. Jak mówi kierownik Gminnej Spółki Wodnej w Baćkowicach Wojciech Firmanty, straty są coraz większe. Rolnicy skarżą się na zniszczenia pól zalanych wodą. Ponadto budowane przez zwierzęta tamy powodują zamulanie urządzeń melioracyjnych.

Rolnicy mogą składać wnioski do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska o pozwolenie na odstrzał bobrów lub rozbiórkę tam. Gmina Baćkowice otrzymała pozwolenie na zniszczenie czterech tam. Jak jednak mówi Wojciech Firmanty, rozbiórka konstrukcji nie rozwiązuje problemu ponieważ bobry szybko je odbudowują.

Sołtys Baćkowic, Zbigniew Bernacki potwierdza, że gryzonie stają się coraz bardziej uciążliwe, a rolnicy przychodzą do niego i proszą o interwencję. Niszczona jest także droga dojazdowa , którą w ciągu półtora roku naprawiał już trzy razy.

Jak informuje Jarosław Pajdak, zastępca dyrektora Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Kielcach, problem dotyczy całego województwa świętokrzyskiego. Mówi, że osoby, których uprawy oraz działki są niszczone, bez względu na charakter prowadzonej działalności, mogą ubiegać się odszkodowanie. W 2014 roku do instytucji wpłynęło 130 wniosków i wypłacono ponad pół miliona złotych odszkodowań. W 2015 i 2016 roku wpłynęła podobna ilość wniosków, jednak odszkodowania wypłacono na łączną kwotę ponad 2 milionów złotych.

Według najnowszych danych w naszym regionie żyje od 8 a 10 tysięcy bobrów.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2017 / Realizacja: dimax design & kita solutions