101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Klerycy pojadą do Kazachstanu

Data publikacji: 19.06.2017 18:58
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

06.05.2017 Kielce. Weekend w Wyższym Seminarium Duchownym.
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Czterej klerycy z Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach wyjadą na staż misyjny do północnego Kazachstanu. Spędzą 3 tygodnie w miejscowości Kokczetaw, w parafii prowadzonej przez polskiego misjonarza z diecezji kieleckiej ks. Wojciecha Skorupę. Parafia liczy ponad 300 osób. Mieszka tam wielu potomków polskich zesłańców, którzy musieli opuścić tereny Ukrainy w 1936 roku.

Klerycy wyjadą na staż na początku lipca. Pieniądze na przelot i upominki dla parafian z Kazachstanu zebrali w swoich parafiach. Teraz uczą się języka rosyjskiego. Każdy musi opanować podstawowe zwroty komunikacyjne i czytanie tekstów liturgicznych - mówi kleryk Wojciech Rutczyński. Trzej klerycy uczą się od podstaw. Wojciech Rutczyński uczył się tego języka w podstawówce, szkole średniej i na studiach, więc teraz tylko odświeża swoje umiejętności.

Klerycy kieleckiego seminarium po raz pierwszy mogą wyjechać na staż misyjny. Jest to inicjatywa biskupa Jana Piotrowskiego oraz ks. Łukasza Zygmunta, diecezjalnego dyrektora Papieskich Dzieł Misyjnych. Ma to być forma zachęcania przyszłych księży do pracy misyjnej. Kleryk Wojciech Rutczyński dodaje, że w Kazachstanie alumni będą poznawać pracę misjonarza i pomagać mu duszpastersko. Będą spotykać się z ludźmi i dzielić się swoją wiarą. Będą też pomagać w pracach fizycznych. Wiadomo na przykład, że trzeba będzie wyremontować ogrodzenie kościoła.

Niedawno pracujący w Kokczetawie ks. Wojciech Skorupa dostał od diecezji kieleckiej samochód, który pomoże mu w duszpasterskiej pracy. Zakup i przekazanie auta było możliwe dzięki wsparciu stowarzyszenia MIVA Polska. Pieniądze zbierane co roku podczas poświęcenia pojazdów w dniu wspomnienia św. Krzysztofa są przekazywane na zakup pojazdów dla misjonarzy. Parafia w Kakczetawie otrzymała minibusa, który bardzo pomoże księdzu Wojciechowi Skorupie - mówi ks. Łukasz Zygmunt, diecezjalny dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych. Ksiądz Wojciech ma kościół i dwie kaplice, ale dojeżdża też na sprawowanie mszy do kilku wiosek, w których ludzie spotykają się w domach. Minibus ułatwi także np. dowóz dzieci na kolonie, oazy i organizowanie pielgrzymek dla osób starszych.

Parafia w Kokczetawie w Kazachstanie została założona w 1994 roku przez ks. Zygmunta Kwiecińskiego, obecnego proboszcza sanktuarium w Piekoszowie.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2017 / Realizacja: dimax design & kita solutions