101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Leczenie za odpłatnością

Data publikacji: 19.06.2017 19:47
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Zdrowie
Komentarze


Fot. Ministerstwo Zdrowia / Radio Kielce

Ministerstwo Zdrowia chce, by publiczne placówki służby zdrowia leczyły pacjentów za dodatkowe pieniądze. W tej sprawie rozpoczęły się już konsultacje społeczne. W ramach nowelizacji ustawy o działalności leczniczej, w szpitalach i przychodniach nadal będzie można leczyć się ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia, ale za usługi medyczne będzie można zapłacić także z własnej kieszeni.

Jak informuje Marek Tombarkiewicz, wiceminister zdrowia - takie rozwiązanie zrówna prawa podmiotów publicznych i prywatnych.

- Do tej pory było tak, że podmioty niepubliczne mogły równolegle z realizacją kontraktu wykonywać świadczenia komercyjne, czyli płatne. Natomiast podmioty publiczne nie mogły wprowadzić takiego rozwiązania. Dlatego uważamy, że należy zrównać prawa obu rodzajów jednostek - dodaje Marek Tombarkiewicz.

Jak zaznacza wiceminister zdrowia - takie rozwiązanie nie będzie dzieliło pacjentów na lepszych i gorszych, natomiast dzięki temu zwiększy się dostępność chorych do leczenia.

- Świadczenia komercyjne będą wykonywane w taki sposób, by w żaden sposób nie kolidowały z wykonywaniem świadczeń dla pacjentów, którzy są leczeni ze środków publicznych. Dlatego leczenie komercyjne w szpitalach i przychodniach publicznych będzie się odbywało popołudniami.

Nie widzę problemu, żeby lekarze i pielęgniarki po godzinach swojej normalnej pracy nie mogli przyjmować w poradni, czy wykonywać zabiegów na wolnych salach operacyjnych, które i tak muszą być utrzymywane w pełnej gotowości przez całą dobę - wyjaśnia wiceminister zdrowia.

Projekt nowelizacji ustawy o działalności leczniczej nie przewiduje jednak możliwości dzierżawy i najmu pomieszczeń prywatnym podmiotom, tak, jak to się dzieje teraz. Konsultacje społeczne projektu ustawy potrwają do 13 lipca.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2017 / Realizacja: dimax design & kita solutions