101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Leczenie za odpłatnością

Data publikacji: 19.06.2017 19:47
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Zdrowie
Skomentuj

Autor: Ministerstwo Zdrowia / Radio Kielce

Ministerstwo Zdrowia chce, by publiczne placówki służby zdrowia leczyły pacjentów za dodatkowe pieniądze. W tej sprawie rozpoczęły się już konsultacje społeczne. W ramach nowelizacji ustawy o działalności leczniczej, w szpitalach i przychodniach nadal będzie można leczyć się ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia, ale za usługi medyczne będzie można zapłacić także z własnej kieszeni.

Jak informuje Marek Tombarkiewicz, wiceminister zdrowia - takie rozwiązanie zrówna prawa podmiotów publicznych i prywatnych.

- Do tej pory było tak, że podmioty niepubliczne mogły równolegle z realizacją kontraktu wykonywać świadczenia komercyjne, czyli płatne. Natomiast podmioty publiczne nie mogły wprowadzić takiego rozwiązania. Dlatego uważamy, że należy zrównać prawa obu rodzajów jednostek - dodaje Marek Tombarkiewicz.

Jak zaznacza wiceminister zdrowia - takie rozwiązanie nie będzie dzieliło pacjentów na lepszych i gorszych, natomiast dzięki temu zwiększy się dostępność chorych do leczenia.

- Świadczenia komercyjne będą wykonywane w taki sposób, by w żaden sposób nie kolidowały z wykonywaniem świadczeń dla pacjentów, którzy są leczeni ze środków publicznych. Dlatego leczenie komercyjne w szpitalach i przychodniach publicznych będzie się odbywało popołudniami.

Nie widzę problemu, żeby lekarze i pielęgniarki po godzinach swojej normalnej pracy nie mogli przyjmować w poradni, czy wykonywać zabiegów na wolnych salach operacyjnych, które i tak muszą być utrzymywane w pełnej gotowości przez całą dobę - wyjaśnia wiceminister zdrowia.

Projekt nowelizacji ustawy o działalności leczniczej nie przewiduje jednak możliwości dzierżawy i najmu pomieszczeń prywatnym podmiotom, tak, jak to się dzieje teraz. Konsultacje społeczne projektu ustawy potrwają do 13 lipca.

Skomentuj ten wpis


Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2017 / Realizacja: dimax design & kita solutions