101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Szachy. Wyjątkowe bo... żywe

Data publikacji: 24.06.2017 14:29
Autor: Karol Żak / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
24.06.2017 Kielce. Święto Kielc. Żywe szachy na Placu Konstytucji.

24.06.2017 Kielce. Święto Kielc. Żywe szachy na Placu Konstytucji.
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Wyjątkowe widowisko zobaczyli wszyscy, którzy przyszli dziś na Plac Konstytucji w Kielcach. Można tam było zobaczyć grę w żywe szachy.

Do rywalizacji stanęli: senator Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Słoń, poseł Platformy Obywatelskiej Artur Gierada i Ewa Charazińska.

Międzynarodowa Mistrzyni Kobiet w tej dyscyplinie miała jednak utrudnione zadanie, ponieważ miała zasłonięte oczy, przez co musiała zapamiętywać wszystkie wykonane przez siebie ruchy. Pojedynek przyciągnął bardzo duże grono oglądających, którzy z zaciekawieniem oceniali zmysł taktyczny mistrzyni szachowej oraz polityków.

Senator Krzysztof Słoń, powiedział, że rywalizacja była doskonałą zabawą. Dodał również, że bardzo zależy mu na tym, aby ta królewska gra stawała się coraz bardziej popularna. - Można się wykazać strategią i różnego rodzaju zagrywkami. Od dziecka lubiłem też oglądać żywe szachy, które tutaj w Kielcach chyba są po raz pierwszy. Wspaniałe widowisko. Dodatkowym akcentem przypominającym ważne wydarzenie w dziejach naszego kraju były dzieci w strojach z czasów wojny polsko - krzyżackiej, które pełniły rolę figur - powiedział senator.

Pomysł żywych szachów spodobał się także posłowi Arturowi Gieradzie. Zdecydował się rozegrać taką partię, ponieważ chce promować królewską grę wśród dzieci i młodzieży. - To bardzo rozwija, pobudza logiczne myślenie i pamięć. Sam w dzieciństwie dużo grałem. Teraz niestety ludzie nie mają czasu i rezygnują z szachów, ale sama akcja ich promowania i to jeszcze żywych jest bardzo fajna - podkreślił poseł.

Ewa Charazińska powiedziała, że najwięcej emocji sprawiła jej gra z zawiązanymi oczami.   To wspaniała akcja  - powiedziała.

Z kolei na Placu Literatów odbył się pokaz walk, w którym wzięły udział dziecięce ekipy m.in. Guliwera Kielce, Znicza Podzamcze i Czarnych Połaniec. Poprzedził je trening z Anną Wawrzycką, zawodniczką Znicza Podzamcze. Jak powiedziała, to była niesamowita zabawa. - Promujemy sport wśród młodzieży, bo jak wiemy teraz góruje elektronika. Myślę, że o przyszłych olimpijczyków możemy być spokojni, bo sama ich dziś widziałam wielu -  powiedziała Anna Wawrzycka.

W treningu wziął udział m.in. Maciek ze Znicza Chęciny. Jak powiedział w rozmowie z naszym reporterem, dzięki treningowi poznał wiele nowych rzutów oraz chwytów.

Dla najlepszych młodych zawodników przygotowano medale.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość

Indeks jakości powietrza

zmień ▾

Wybierz czujnik ×

cloud

 

PM10 - µg/m3

PM2.5 - µg/m3

Data pomiaru Źródło

Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution