101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Ogromne pieniądze na remont świętokrzyskich kościołów

Data publikacji: 27.06.2017 10:32 / Data aktualizacji: 27.06.2017 15:50
Autor: Marek Orkisz , Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

31.03.2016 Rytwiany. Pokamedulski zespół sakralny. Klasztor. Pustelnia Złotego Lasu.
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Kolejne świętokrzyskie kościoły zostaną wyremontowane. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego podzielił pieniądze na renowację zabytków. W sumie na rozpoczęcie lub kontynuację prac konserwatorskich do województwa świętokrzyskiego trafi ponad milion złotych - poinformował poseł PiS Krzysztof Lipiec.

Dofinansowanie w wysokości 75 tysięcy złotych otrzyma Kościół Rektoralny pod wezwaniem Świętego Ducha w Sandomierzu. Pieniądze będą wydane na remont i konserwację organów piszczałkowych, drewnianej obudowy oraz XIX-wiecznej balustrady drewnianej chóru.

Z kolei Parafia Rzymskokatolicka pod wezwaniem Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Beszowej na remont dachu nawy południowej, zakrystii i Kaplicy Jagniątkowskich oraz zewnętrznej, południowej ściany kościoła dostanie 400 tysięcy złotych.

Dotacja pozwoli zakończyć prace przy dachu zabytkowego, XV-wiecznego kościoła -  informuje proboszcz ks. Krzysztof Serafin. Obecna blacha, w której są już duże ubytki zostanie zmieniona na nową, miedzianą. Drewniane konstrukcje zostaną oczyszczone, a niektóre wymienione na nowe. Sklepienie zostanie też ocieplone. Przy okazji prac przygotowawczych projektant odkrył, że w jednej z najstarszych części poddasza znajdowały się przestrzenie mieszkalne paulinów. Zakonnicy przebywali w Beszowej przez 400 lat. Dotąd myślano, że mieszkali tylko w budynku obok kościoła. To odkrycie najpewniej zostanie jakoś wyeksponowane.

Kolejną świątynią, która będzie mogła skorzystać ze wsparcia ministerstwa kultury jest Kościół Rektoralny pod wezwaniem Zwiastowania NMP w Rytwianach. Wyremontowany zostanie dach nawy głównej kościoła. Parafia otrzyma na ten cel 220 tysięcy złotych.

Z dotacji w wysokości 150 tysięcy złotych skorzysta także gmina Bodzentyn. Pieniądze przeznaczone zostaną na wykonanie prac ratunkowych przy ruinach pałacu biskupów krakowskich.

Z kolei Kuria Diecezjalna w Kielcach 175 tysięcy złotych przeznaczy na renowację tynków elewacji zachodniej dawnego budynku prepozyta.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution