101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Karabiny, miny i maszyny z Centralnego Okręgu Przemysłowego

Data publikacji: 01.07.2017 17:05
Autor: Marcin Różyc / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

01.07.2017 Kielce. OMPiO. Stary sprzęt wojskowy na Wzgórzu Zamkowym.
Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Na dziedzińcu Wzgórza Zamkowego w Kielcach można oglądać stare pojazdy i sprzęt wojskowy. Rozpoczęły się wakacyjne spotkania z historią organizowane przez Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej. Z tej okazji specjalny pokaz przygotowali rekonstruktorzy, którzy odtwarzają maszyny produkowane niegdyś w zakładach Centralnego Okręgu Przemysłowego.

Dyrektor Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej Marek Maciągowski zapowiada, że spotkania z historią będą trwały do późnych godzin wieczornych. O 16:30 zaplanowaliśmy projekcję trzech filmów dokumentalnych, których scenariusze powstały w oparciu o historie związane z kieleckim więzieniem. W OMPiO będą bohaterowie tych filmów - informuje Marek Maciągowski. O 18:30 odbędzie się natomiast koncert Anny Brody.

Wszyscy, którzy odwiedzą dziś dziedziniec Wzgórza Zamkowego będą mogli wsiąść do przedwojennego wozu pancernego oraz zobaczyć jak wyglądała taczanka z karabinem maszynowym. Wśród zwiedzających znalazło się wiele dzieci, które były bardzo zadowolone z przygotowanych atrakcji.

Celem pokazów jest przypomnienie dawnych polskich zakładów zbrojeniowych, które działały w Centralnym Okręgu Przemysłowym. Nowoczesny jak na owe czasy sprzęt produkowano m.in. w Kielcach, Stalowej Woli czy Skarżysku-Kamiennej.

Ponadto zwiedzający zapoznają się z portalem „zapisy terroru”. Krzysztof Wiśniewski z Ośrodka Badań Nad Totalitaryzmami informuje, że 20 czerwca miała miejsce premiera pięciuset zeznań z Kielc i Kielecczyzny na tej stronie internetowej.  

- Zależało nam na tym, żeby to było jedno z pierwszych miejsc, ponieważ doświadczenie Kielecczyzny jest dosyć wyjątkowe. Skupiają się tutaj wszystkie doświadczenia jakich doznali Polacy w trakcie II wojny światowej, mowa tu np. o rozstrzelaniu na Stadionie Leśnym -  powiedział Krzysztof Wiśniewski.

Pokazy na Wzgórzu Zamkowym rozpoczęły się o godzinie 14:00. W niedzielę natomiast atrakcje dostępne będą od godziny 10.00 do 20.00.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution