101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Chóry z Warszawy i Zielonej Góry najlepsze na Świętym Krzyżu

Data publikacji: 02.07.2017 10:46 / Data aktualizacji: 02.07.2017 20:38
Autor: Michał Kita / Kategoria: Kultura
Komentarze

03.07.2016 Święty Krzyż. III Ogólnopolski Przegląd Chórów Akademickich.
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Koncert galowy w świętokrzyskiej bazylice zakończył IV Przegląd Chórów Akademickich "Święty Krzyż" 2017. Główną nagrodę, decyzją jury, otrzymały ex aequo: Chór Akademicki SGGW w Warszawie pod dyrekcją Michała Dąbrowskiego oraz Chór Kameralny Uniwersytetu Zielonogórskiego pod dyrekcją Bartłomieja Stankowiaka.

Drugą nagrodę otrzymał Chór Akademicki z Olsztyna im. prof. Wiktora Wawrzyczka, natomiast Chór Politechniki Świętokrzyskiej, jako gospodarz konkursu został uhonorowany wyróżnieniem.

Uczestnicy przeglądu przyznają, że muzyka chóralna brzmi wyjątkowo w Bazylice Mniejszej na Świętym Krzyżu.

- Świadomość, że to miejsce jest kolebką chrześcijaństwa w Polsce sprawia, że czujemy się tutaj wyjątkowo. Do koncertu w świątyni podchodzi się zupełnie inaczej niż w zwykłej sali koncertowej - podkreśla Małgorzata Banasińska-Barszcz, dyrygent Chóru Politechniki Świętokrzyskiej.

Śpiewacy jak również ich opiekunowie zgodnie twierdzili, że muzykę chóralną można pokochać za jej niepowtarzalność, ponieważ nie można jej wykonywać solo.

- Nie ma nic wspanialszego, niż śpiewanie, które daje niesamowitą radość. Chór, to także możliwość integracji, poznania nowych osób - mówiły wokalistki po zakończonym koncercie.

W dotychczasowych edycjach Ogólnopolskiego Przeglądu Chórów Akademickich „Święty Krzyż” wzięło udział ponad 800 młodych śpiewaków z całego kraju. Wydarzenie organizowane przez Politechnikę Świętokrzyską odbywa się pod patronatem honorowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution