101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Kolejni "Niezłomni" doczekają się godnego pochówku

Data publikacji: 03.07.2017 10:57
Autor: Wiktor Dziarmaga / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

06.04.2016 Zgórsko. Ekshumacja. Żołnierze Wyklęci
Fot. Stanisław Blinstrub / Radio Kielce

Przedstawiciele Fundacji „Niezłomni” przekażą kolejne noty identyfikacyjne rodzinom osób, zamordowanych w zgórskich lasach. - Dzięki pracy naukowców z Instytutu Genetyki Sądowej w Bydgoszczy udało się zidentyfikować dwie osoby, które w latach czterdziestych były przetrzymywane w kieleckim więzieniu przy ulicy Zamkowej, a następnie przetransportowane do Zgórska, gdzie odbyła się egzekucja - wyjaśnia Wojciech Łuczak, prezes fundacji.

Prace poszukiwawcze i ekshumacyjne prowadzone w zgórskim lesie trwają od grudnia 2015 roku. Ich efektem jest odnalezienie 4 jam grobowych, z których ekshumowano 8 osób. Jak dotąd potwierdzono tożsamość czterech żołnierzy. Byli to członkowie podziemia antykomunistycznego: kapitan Aleksander Życiński ps. „Wilczur”, porucznik Karol Łoniewski ps. „Lew”, Józef Figarski ps. „Śmiały” i Czesław Spadło, ps. „Mały”.

Prezes poinformował jednocześnie, że wciąż tajemnicą pozostaje tożsamość ostatnich dwóch osób, których szczątki odkryto w Zgórsku. Naukowcy nadal prowadzą badania mające wyjaśnić, kim one były. Jak dodaje, w identyfikacji niezbędna jest pomoc osób, których bliscy byli przetrzymywani w więzieniu przy ulicy Zamkowej w Kielcach.

W Zgórsku może być pochowanych jeszcze około 40 osób. W ciągu dwóch lat Fundacja „Niezłomni” odnalazła w całym kraju szczątki 22 ciał żołnierzy różnych formacji podziemia antykomunistycznego. 18 osób zidentyfikowano i uroczyście pochowano.

Fundacja w ciągu najbliższych tygodni wznowi poszukiwania w Zgórsku. Tym razem pomóc mają specjalnie szkolone psy, które są wykorzystywane przez policję do wyszukiwania zwłok.

Wręczenie not identyfikacyjnych odbędzie się dzisiaj o godzinie 14.00 w kieleckim Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej przy ulicy Zamkowej.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution