101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
Potańcówki z Radiem Kielce

Letnie "Potańcówki z Radiem Kielce" to propozycja na całe wakacje. Współorganizatorem wydarzenia jest TVP3 Kielce.

„POTAŃCÓWKA Z RADIEM KIELCE” - SKARŻYSKO-KAMIENNA

Ostatnia, ósma tego lata Potańcówka z Radiem Kielce odbyła się w Skarżysku-Kamiennej. Plac Staffa wypełnił się mieszkańcami miasta i okolicy, którzy zdecydowali się spędzić sobotnie popołudnie na zabawie z naszą rozgłośnią. Skoczna ludowa muzyka i słoneczna pogoda zachęcały do tańca. Imprezę rozpoczął występ grającego cygańską muzykę zespołu „Perły z Lamusa” - laureata nagrody „Scyzoryki". Po nim na scenie pojawiła się Genowefa Pigwa z Napierstkowa z programem "Pozdrawiając i bawiąc Skarżyszczan". Wystąpił także Zespół Pieśni i Tańca Małogoszcz. Na zakończenie zaś Zespół Pieśni i Tańca Skarżysko wykonał Suitę Opoczyńską. Artyści grali i tańczyli także polonezy, krakowiaki, kujawiaki, oberki oraz ukraińską „hucółkę”. Muzyka ludowa połączyła pokolenia, bowiem przed sceną bawili się wspólnie starsi i młodzi. Dla gości przygotowano gorący poczęstunek - bigos ze świeżej kapusty.

„POTAŃCÓWKA Z RADIEM KIELCE” - BUSKO-ZDRÓJ

Dużym powodzeniem cieszyła się „Potańcówka z Radiem Kielce” w Busku-Zdroju. Tamtejszy Park Zdrojowy wypełnił się mieszkańcami i kuracjuszami, którzy z uwagą wsłuchali się w przygotowany na dziś program. Rozśpiewanej i tanecznej atmosfery nie zepsuł nawet padający deszcz. Skoczne dźwięki muzyki ludowej poderwały uczestników imprezy do wspólnej zabawy. Zdaniem buszczan i odwiedzających kurort gości, popołudnie spędzone z Radiem Kielce mogą zaliczyć do udanych.

Na scenie jako pierwsza zaprezentowała się młodzież z buskiej grupy tanecznej „Perfekta”, która do wspólnej zabawy zachęcała cygańskimi pląsami. Następnie na scenę muszli koncertowej dziarskim krokiem wkroczyła z programem kabaretowym Genowefa Pigwa z Napierstkowa. Po niej wystąpił popularny śpiewak ludowy z Lubczy, czyli Stefan Wyczyński ze swoją kapelą. Jak powiedział muzyka, koncerty i kontakt z ludźmi sprawiają, że wiecznie czuje się młody.

„Potańcówkę z Radiem Kielce” odwiedził również wiceburmistrz Buska-Zdroju Henryk Radosz. Jak podkreślił, mieszkańcy i kuracjusze chętnie biorą udział w podobnych imprezach, które odwołują się do tradycji ludowej.

W trakcie imprezy częstowaliśmy również smakowitym poczęstunkiem. Tym razem były to ryby z gospodarstwa rybackiego „Budy” Grzegorza Wójcickiego. Na tacach znalazły się karpie, jesiotry i sandacze.

Kolejna „Potańcówka z Radiem Kielce” już za tydzień w Skarżysku-Kamiennej.


„POTAŃCÓWKA Z RADIEM KIELCE” - KAZIMIERZA WIELKA

Amfiteatr w Parku Miejskim w Kazimierzy Wielkiej wypełnił się po brzegi mieszkańcami miasta i okolicy, którzy zdecydowali się sobotnie popołudnie spędzić na „Potańcówce z Radiem Kielce”. Skoczne dźwięki ludowej muzyki zachęciły kazimierzan do tańca i wspólnej zabawy.

Imprezę rozpoczął występ znanego kazimierskiej publiczności zespołu Gabułtowianki. Po nich na scenie pojawiła się z programem kabaretowym Genowefa Pigwa z Napierstkowa. Do tańca przygrywała również Kapela Bielińska z żywiołową wokalistką Agatą Sałatą. Jak powiedziała muzyka ludowa ma duszę. Jej zdaniem na imprezach takich, jak „Potańcówki z Radiem Kielce” można zobaczyć to na własne oczy.

Mieszkańcy nie kryli swojego zadowolenia z udziału w imprezie. Jak podkreślali podobne wydarzenia powinny się odbywać w Kazimierzy Wielkiej zdecydowanie częściej. Okazuje się również, że muzyka ludowa potrafi łączyć pokolenia, bowiem przed sceną bawili się wspólnie i starsi, i młodsi.

„Potańcówkę z Radiem Kielce” pozytywnie ocenił również burmistrz Kazimierzy Wielkiej Adam Bodzioch. Jak powiedział imprezy tego typu służą przede wszystkim mieszkańcom, którzy mają okazję do wspólnej zabawy i integracji. Dodał, że Zespół Gabułtowianki jest jedyną formacją muzyczną w gminie kultywującą tradycję ludową, ale w planach miejskiego ratusza i Kazimierskiego Ośrodka Kultury jest powołanie do działalności artystycznej kolejnych grup.

Jedna z nich miałaby się odwoływać do dorobku zespołu Gorzkowianie i jej założyciela i wieloletniego opiekuna ks. Andrzeja Biernackiego.

- Myślę, że spotkanie będzie impulsem do tego, by kolejne zespoły ludowe powstawały w naszej gminie - powiedział burmistrz.

O konieczności propagowania muzyki ludowej przekonany jest również szef świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości - poseł Krzysztof Lipiec. Jak powiedział, podobne imprezy są nie tylko okazją do wspólnej zabawy, ale również pozwalają kultywować dorobek polskiej wsi.

- Warto wracać do takich starych i sprawdzonych sposobów spędzania wolnego czasu, które dają radość i pozwalają odpocząć - zauważył poseł.

Współorganizatorem „Potańcówek z Radiem Kielce” jest TVP Kielce. Kolejna odbędzie się 19 sierpnia w Busku-Zdroju.

 

„POTAŃCÓWKA Z RADIEM KIELCE” - SANDOMIERZ

Wiele osób zgromadziła „Potańcówka z Radiem Kielce” zorganizowana w Sandomierzu. Na Bulwar Piłsudskiego nad Wisłą przychodziły całe rodziny i grupy przyjaciół. Bawiono się przy dźwiękach tradycyjnej muzyki.

Na scenie jako pierwszy wystąpił sandomierski duet żeński Kipikasza, który zaprezentował głównie polską muzykę tradycyjną i biały śpiew. Aleksandra Członka powiedziała, że dociera do osób, które pamiętają dawne pieśni i spisuje je. W repertuarze grupy Kipikasza są utwory z Lubelszczyzny i Sandomierszczyzny. Na scenie zagrała także kapela Balmas Pikula Tarkowski, a Genowefa Pigwa zadbała o dobry humor widzów.

Goście potańcówki mogli degustować produkty, które powstały w inkubatorze przetwórczym w Dwikozach należącym do sandomierskiego Ośrodka Promowania Przedsiębiorczości. Był, m.in., mus jabłkowy, konfitury i dżemy z różnych owoców. Piotr Korpysz z ośrodka przekonywał, że takie produkty są najlepsze i najzdrowsze, ponieważ owoce pochodzą z miejscowych sadów. Ponadto, jak dodał, droga transportu owoców do inkubatora jest bardzo krótka, wynosi kilka kilometrów, a czasami tylko kilkaset metrów.

 

„POTAŃCÓWKA Z RADIEM KIELCE” - JĘDRZEJÓW

Nad Zalewem w Jędrzejowie odbyła się kolejna „Potańcówka z Radiem Kielce”. Do tańca porywały występy Kapeli Ludowej Mirosława Piaseckiego i Stefan Wyczyński z Kapelą z Lubczy. Na scenie pojawiła się także Genowefa Pigwa.

Przed  publicznością najpierw zaprezentowała się w półgodzinnym programie Kapela Ludowa Mirosława Piaseckiego z Jędrzejowa. Zachęcała miłośników tańca krakowiakiem, poleczkami, oberkami  oraz  walczykami. Jak powiedział tuż przed występem lider kapeli Mirosław Piasecki   takie spotkania przy muzyce ludowej to bardzo dobry pomysł, ponieważ amatorów ludowej muzyki nie brakuje.

Później wystąpił nestor muzyki ludowej, bardzo dobrze znany nie tylko w powiecie jędrzejowskim, ale i w całym naszym regionie Stefan Wyczyński z Kapelą z Lubczy. Na „Potańcówkach z Radiem Kielce” gra co sobotę. - Ludzie się cieszą i bawią, a to pokazuje, że takie imprezy mają sens - powiedział. - Muzyka ludowa była jest i będzie - podkreślał w rozmowie z Radiem Kielce.

Miłośnicy ludowego grania tłumnie przybyli nad jędrzejowski zalew, aby posłuchać i potańczyć przy ludowych rytmach. - Takie imprezy powinny odbywać się częściej, aby wyciągnąć ludzi z domu - mówili.

Dla Marcina Piszczka, burmistrza Jędrzejowa „Potańcówka z Radiem Kielce” poza doskonałą prezentacją kapel ludowych była również promocją Jędrzejowa jako miejsca, gdzie nie brakuje utytułowanych zespołów oraz ludowych muzyków.

W spotkaniu przy ludowej muzyce wziął udział także poseł PiS Krzysztof Lipiec, który wraz z przewodniczącą Rady Miejskiej w Jędrzejowie Marią Barańską i przedstawicielkami Koła Gospodyń Wiejskich "Ignacowianki" oraz publicznością odśpiewał „Świętokrzyskie jakie cudne”. Jak powiedział „Potańcówki z Radiem Kielce” przenoszą współczesnych Polaków w odległe czasy ojców, dziadów, którzy w wolnych chwilach bawili się przy muzyce ludowej, co trzymało ich na duchu. - Dzisiaj też nam takiej mocy sprawczej potrzeba, abyśmy tego ducha mogli w sobie umacniać i temu służą potańcówki - mówił poseł Lipiec.

Dla wszystkich przygotowany został słodki poczęstunek, czyli ciasto  orkiszowe z truskawkami.„POTAŃCÓWKA Z RADIEM KIELCE” - STARACHOWICE

Na Rynku w Starachowicach odbyła się kolejna „Potańcówka z Radiem Kielce”. Uczestników do tańca jako pierwsza zachęciła grupa Starachowianie. Zespół zaprezentował różne tańce narodowe, między innymi z Ukrainy i Grecji.

Jak powiedziała jego przedstawicielka Małgorzata Widerska, artystów do występów zmotywowała licznie zgromadzona publiczność i brawa po każdym utworze.

- To jest satysfakcja, kiedy widzimy zadowolone tłumy. Patrząc na widownię nam też chce się dalej tańczyć - mówiła Małgorzata Widerska.

Agata Sałata z Kapeli Bielińskiej, która również występowała podczas „Potańcówek z Radiem Kielce”, stwierdziła, że muzyka ludowa przeżywa renesans.

- Muzyka łagodzi obyczaje. Ta ludowa ma duszę i przyjemnie się jej słucha - powiedziała Agata Sałata.

Marek Materek, prezydent Starachowic podkreślił, że warto organizować takie wydarzenia, ponieważ integrują one mieszkańców regionu.

- Jest to integracja międzypokoleniowa, ale też między osobami, które przez dłuższy czas się nie widziały. Mogą tu przyjść całe rodziny, wspólnie pośpiewać i potańczyć - powiedział prezydent.

W wydarzeniu wzięli udział także parlamentarzyści: senator Jarosław Rusiecki i posłowie PiS Krzysztof Lipiec i Marek Kwitek. Krzysztof Lipiec stwierdził, że organizatorzy stanęli na wysokości zadania i bardzo podoba mu się impreza zorganizowana w Starachowicach.

- To widać, jak budująca jest atmosfera. W rytm muzyki ludowej warto przywołać dawne czasy, kiedy nasi dziadkowie potrafili wykorzystywać wolną chwilę i się bawić. Nam tego dzisiaj jest potrzeba. Ojczyzna tego potrzebuje i to jest żadna przesada - stwierdził parlamentarzysta.

W imprezie wzięła udział liczna grupa mieszkańców Starachowic i okolic. Uczestnicy zgodnie podkreślali, że bardzo podobał im się nastrój, jaki panował podczas wydarzenia i chcą więcej takich spotkań w swoim mieście. Wśród osób, które pojawiły się na Rynku były panie Alfreda i Bogusia ze Starachowic.

- Pogoda dopisuje, przyszłyśmy się pobawić i jesteśmy w bardzo dobrym nastroju - powiedziały.

Na Rynku w Starachowicach wystąpiła także Genowefa Pigwa z Napierstkowa, która swoim poczuciem humoru rozbawiła publiczność. Na najmłodszych czekały balony i malowanie buzi. Kolejna „Potańcówka z Radiem Kielce” odbędzie się w przyszłą sobotę w Jędrzejowie.

 

 

„POTAŃCÓWKA Z RADIEM KIELCE” - CHĘCINY

Na Rynku w Chęcinach odbyła się letnia „Potańcówka z Radiem Kielce”. Chętnych do zabawy było bardzo wielu. Na widowni zasiadł komplet publiczności, nie tylko mieszkańcy miasta, ale także m.in. seniorzy z Buska Zdroju, Jędrzejowa, Łącznej, Oksy i Szydłowa.

Potańcówkę rozpoczął występ zespołu folklorystycznego „Lipowiczanie”. Genowefa Widomska przyznała, że repertuar został specjalnie tak dobrany, by już na samym początku imprezy porwać publiczność do tańca. - Nasze utwory są wesołe, skoczne, takie na przekór padającemu deszczowi. Cieszy mnie również to, że w zespołach folklorystycznych coraz częściej śpiewają młode osoby. To oznacza, że muzyka ludowa przeżywa renesans - powiedziała Genowefa Widomska.

W "Potańcówce z Radiem Kielce" udział wzięli m.in. seniorzy z Uniwersytetu III Wieku z Buska-Zdroju. Wśród nich była pani Halina. - Jest wesoło, można się pobawić, pośpiewać, potańczyć, po prostu inaczej spędzić czas w gronie koleżanek i kolegów - powiedziała.

W imprezie Radia Kielce, której udział wziął również Rafał Gola, trębacz z kapeli Mirosława Piaseckiego, który do Chęcin przyjechał z całą rodziną. - Mimo niesprzyjającej pogody atmosfera bardzo dobra. Na twarzach osób na widowni gościły uśmiechy. Nasz występ także chyba spodobał się publiczności, bo głośno klaskała, a to nas muzyków bardzo cieszy - powiedział Rafał Gola.

Robert Jaworski, burmistrz Chęcin, przypominał, że letnia „Potańcówka z Radiem Kielce” połączona została z Weekendem Seniora, który trwa w mieście. - Potańcówki radiowe połączone z przyjazdem seniorów do naszego miasta to swoista platforma wymiany doświadczeń. W jednym miejscu może się spotkać wiele osób w podobnym wieku, z wielu świętokrzyskich miast i miasteczek. To okazja do wymiany opinii i zawarcia nowych znajomości - stwierdził burmistrz Jaworski.

Podczas potańcówki wystąpili także: zespół folklorystyczny „Siedlecczanie”, Stefan Wyczyński z Kapelą z Lubczy oraz Genowefa Pigwa. Z kolei najmłodsi mogli wziąć udział w warsztatach lalkarskich, posłuchać katarynek oraz zobaczyć mima.

Zobacz relację filmową w TVP3 Kielce

 

„POTAŃCÓWKA Z RADIEM KIELCE” - OSTROWIEC ŚWIĘTOKRZYSKI

Na ostrowieckim Rynku odbyła się pierwsza tego lata "Potańcówka z Radiem Kielce". Na początek zagrała Kapela Sołtysa z Wąchocka. Mieszkańcy mogli rozpocząć zabawę w rytmach muzyki tanecznej, biesiadnej i andrusowskiej.

Ogromne zainteresowanie wzbudził występ Genowefy Pigwy. Prosto z Napierstkowa pierwsza dama świętokrzyskiego kabaretu pozdrawiała ostrowczan. Wiele ze zgromadzonych osób przyznawało, że przyjechali tu specjalnie na ten występ. Jak przystało na potańcówkę nie zabrakło konkursu tanecznego. Zdobywcy pierwszego miejsca podkreślali, że Radio Kielce towarzyszy im przez cały dzień.

Na zakończenie sobotniej zabawy zagrała kapela z Lubczy Stefana Wyczyńskiego. W ludowym rytmie udało się porwać do tańca wiele zgromadzonych osób. Uczestnicy spotkania przyznawali, że brakuje im podobnych spotkań i w to sobotnie popołudnie wybrali się specjalnie na zabawę z naszą stacją.

Zobacz relację filmową w TVP3 Kielce

Tagi do tego wpisu

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2017 / Realizacja: dimax design & kita solutions