101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Będzie nowe śledztwo ws. pogromu żydowskiego?

Data publikacji: 04.07.2017 12:32
Autor: Ryszard Koziej / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

04.07.2017 Kielce. Relacje polsko - żydowskie. Konferencja w IPN.
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

W Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Kielcach dziś drugi dzień konferencji naukowej „Relacje polsko-żydowskie w XX wieku. Badania - kontrowersje - perspektywy” zorganizowanej przez Kielecką delegaturę IPN wspólnie z Instytutem Historii UJK.

Uczestnicy w południe przerwali obrady, by wziąć udział w uroczystości złożenia kwiatów przed tablicą upamiętniającą ofiary pogromu żydowskiego na kieleckich Plantach 4 lipca 1946 roku.

Dyrektor Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej Mirosław Szumiło nie wyklucza wszczęcia w przyszłości nowego śledztwa w sprawie kieleckich wydarzeń tłumacząc to, między innymi, dostępem do nieznanych, lub nieopracowywanych dotąd dokumentów. Jako przykład podał zbiory Centralnego Archiwum Wojskowego, które do tej pory nie były otwarte dla badaczy. Podkreślił również, że ponownie trzeba zweryfikować informacje o tak zwanym „spontanicznym” udziale robotników z huty „Ludwików” w wydarzeniach 4 lipca.

Konferencja poświęcona relacjom polsko-żydowskim nie będzie jednorazowa, zapowiada naczelnik kieleckiej delegatury IPN Dorota Koczwańska-Kalita. Intencją organizatorów jest zapraszanie do Kielc, każdego roku na początku lipca, naukowców reprezentujących różne stanowiska, by mogli przedstawić swoje badania dotyczące wydarzeń z 1946 roku, ale także szerzej relacji polsko-żydowskich na naszej historii na przestrzeni wieków.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution