101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Zakończyły się obchody 71 rocznicy pogromu kieleckiego

Data publikacji: 04.07.2017 21:38
Autor: Magdalena Smożewska-Wójcikiewicz / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
04.07.2017 Kielce. 71. rocznica pogromu kieleckiego. Uroczystości przy kamienicy Planty 7  9.

04.07.2017 Kielce. 71. rocznica pogromu kieleckiego. Uroczystości przy kamienicy Planty 7 / 9.
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Stowarzyszenie im. Jana Karskiego przygotowało, jak co roku, obchody rocznicy pogromu kieleckiego.

Dziś, w 71 rocznicę wydarzeń z 4 lipca uroczystości rozpoczęły się o godzinie 14:00,  modlitwą przy grobie ofiar pogromu na cmentarzu żydowskim, na kieleckim Pakoszu.

Najpierw "Modlitwę za zmarłych" odmówił  Naczelny Rabin Polski - Michael Schudrich, poprzedzając ją słowami - "kiedy ból jest tak mocny, że już brakuje słów, pozostaje modlitwa..."

Potem za zamordowanych w pogromie i za zabójców modlili się chrześcijanie, buddyści i muzułmanie. Ta część uroczystości zakończyła się zapaleniem kadzidełka i zniczy oraz złożeniem kamieni przy grobie ofiar pogrom.

O 15:30 uroczystości przeniosły się przed pomnik Menora.

Współorganizatorem drugiej części obchodów było Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce. Artur Hofman, szef Towarzystwa, przypomniał okoliczności jakie doprowadziły do tragedii a Bogdan Białek, prezes Stowarzyszenia im. J. Karskiego, opowiedział o historii kieleckiego getta. Zabrzmiały też melodie żydowskie, które zaprezentował skrzypek Teatru Żydowskiego w Warszawie - Mirosław Kużniak. 

O godzinie 16:00 uroczystości przeniosły się pod kamienicę przy ul. Planty 7/9, gdzie uczniowie kieleckich szkół odczytali po polsku, w jidisz, po hebrajsku i angielsku inskrypcje z nagrobka pomordowanych 4 lipca z cmentarza żydowskiego, przypomnieli ich nazwiska i niektóre życiorysy a przy napisanych na chodniku nazwiskach zapłonęły znicze.

- To ważne, by młodzi ludzie przekazywali ostrzeżenie, że nienawiść wobec ludzi innej religii, narodowości, innego spojrzenia na świat może być również dziś przyczyną tragedii - mówił Bogdan Białek prezes Stowarzyszenia im. Jana Karskiego.

Tą częścią uroczystości szczególnie wzruszony był Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich.

Obchody zakończył koncert kantorów żydowskich ze Stanów Zjednoczonych i z Polski przed budynkiem dawnej kieleckiej synagogi. 

Drugi dzień trwała też konferencja naukowa "Relacje polsko - żydowskie w XX wieku. Badania - kontrowersje - perspektywy", organizowana wspólnie przez kielecką delegaturę Instytutu Pamięci Narodowej oraz Instytut Historii UJK. Prelekcje i dyskusje odbyły się w Centrum Edukacyjnym IPN "Przystanek Historia". W konferencji wzięli udział badacze z Polskiej Akademii Nauk, uniwersytetów i ośrodków naukowych w kraju, a także w Stanach Zjednoczonych i Izraelu.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution