101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Rekordowa liczba studentów z Ukrainy chce kształcić się w Kielcach

Data publikacji: 05.07.2017 14:56
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

30.9.2015 Kielce. Studenci zza granicy na UJK
Fot. Stanisław Blinstrub / Radio Kielce

Uniwersytet Jana Kochanowskiego coraz bardziej popularny wśród zagranicznych studentów. W przyszłym roku akademickim kształcić się chce tam ponad 190 osób ze Wschodu, głównie z Ukrainy. Profesor Jacek Semaniak, rektor UJK nie ukrywa zadowolenia. Jego zdaniem, uczelnia może przyjąć ponad pół tysiąca zagranicznych studentów. Takiej liczby spodziewał się dopiero za 2- 3 lata.

- Przypomnę, że jeszcze 4 lata temu w murach UJK kształciło się zaledwie kilkanaście osób z zagranicy. Tymczasem obecnie uczy się tu 290 studentów spoza Polski, a około 200 kolejnych planuje zacząć naukę od przyszłego roku akademickiego. To jest szansa nie tylko dla uniwersytetu, ale też dla Kielc - uważa profesor Jacek Semaniak.

Jak podkreśla rektor, duża grupa studentów z Ukrainy zostaje w stolicy województwa świętokrzyskiego i przyczynia się do rozwoju miasta. Zagraniczni studenci to także ogromna korzyść dla samej uczelni. Polscy studenci mogą spotkać osoby z innego państwa, poznać inną kulturę. A dzięki systemowi wymiany mogą pojechać na semestr lub dwa do innego kraju i zdobyć umiejętności ważne dla przyszłego pracodawcy. Przykładowo już jesienią grupa żaków wyjedzie do Chin, a do Kielc przyjedzie 19 studentów z Tianjin Polytechnic University.

Jacek Semaniak dodaje, że kolejną korzyścią są pieniądze, które uczelnia dostaje od zagranicznych studentów.

- Większość tych osób nie ma karty Polaka, więc za studia płaci. Te opłaty są różne, w zależności od kierunku studiów i wynoszą od 4.5 tysiąca złotych do kilkudziesięciu tysięcy złotych za naukę na anglojęzycznym kierunku lekarskim - tłumaczy rektor.

Oprócz studentów z krajów byłego Związku Radzieckiego i żaków z Chin, do Kielc przyjadą również studenci z Europy Zachodniej, Skandynawii oraz Stanów Zjednoczonych. To dla nich przeznaczona jest anglojęzyczna medycyna. UJK chce przyjąć 50 przyszłych lekarzy.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2017 / Realizacja: dimax design & kita solutions