101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Duże pieniądze na telemedycynę

Data publikacji: 05.07.2017 15:14
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Zdrowie
Komentarze

05.07.2017 Kielce. Konferencja dotycząca teleopieki dla osób starszych.
Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Województwo świętokrzyskie dostało pieniądze na tzw. teleopiekę dla seniorów. Do rozdania jest w sumie ok. 40 milionów złotych. O unijne dotacje na stworzenie lub zakup systemu mogą ubiegać się gminy, stowarzyszenia i organizacje pomocy społecznej. Na zaangażowanie samorządów w uruchamianie systemu teleopieki liczą członkowie wojewódzkiej i z gminnych rad seniorów. Argumentują, że osób starszych nie stać na samodzielne opłacenie teleopieki, której koszt wynosi około tysiąca dwustu złotych rocznie.

Dzięki temu systemowi, seniorzy którzy mieszkają sami, mogliby poczuć się bezpieczniej. W wielu przypadkach zbędna byłaby przeprowadzka z własnego mieszkania do Domu Pomocy Społecznej.

Osoba objęta opieką otrzymuje łatwy w obsłudze telefon, w którym jest m.in. przycisk alarmowy – wyjaśnia Jerzy Pyrek, doradca marszałka ds. seniorów. 40% starszych osób, które np. się przewrócą nie jest w stanie samodzielnie się podnieść, a urządzenie ratunkowe pozwala szybko powiadomić odpowiednie służby.

- Kolejnym elementem systemu może być teleopieka medyczna, przydatna np. osobom z cukrzycą lub chorobami kardiologicznymi – dodaje Jerzy Pyrek.

To nie zastąpi kontaktu z lekarzem, ale umożliwi wstępną konsultację medyczną. System może też przypominać np. o konieczności zmierzenia ciśnienia lub wzięcia leków o danej godzinie.

Teleopieka jest popularna m.in. w krajach skandynawskich. W Świętokrzyskiem w najbliższym czasie będzie mogło z niej skorzystać pilotażowo 10 seniorów. Projekt powstał w Starachowicach, które w tym roku same sfinansują teleopiekę, bo dotąd nie było możliwości pozyskania dotacji na ten cel.

- Do pilotażu wybrano osoby, które są samotne, schorowane, a ich bliscy mieszkają dość daleko – mówi prezydent Starachowic Marek Materek.

Każdy otrzyma intuicyjny smartfon z guzikiem alarmowym. Po jego wciśnięciu, sygnał codziennie, o każdej porze dotrze do osoby obsługującej system. Ma ona wiedzę o tym, gdzie podopieczny ma leki, na co choruje, kto z rodziny może odebrać telefon, czy powiadomić pogotowie ratunkowe, czy też pomoc społeczną.

Seniorzy przejdą szkolenia i otrzymają urządzenia w przyszłym tygodniu. W tym roku Starachowice wydadzą na teleopiekę ok. 12 tysięcy złotych.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2017 / Realizacja: dimax design & kita solutions