101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Nowy sprzęt w ŚCO. „Umożliwia precyzyjniejsze trafianie w obszar guza”

Data publikacji: 05.07.2017 15:52
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Zdrowie
Komentarze

Nowy akcelerator do radioterapii Versa HD
Fot. Iwona Murawska / Radio Kielce

Świętokrzyskie Centrum Onkologii kupiło nowoczesny akcelerator. To urządzenie służące do napromieniania pacjentów leczonych radioterapią. Jak informuje Krzysztof Lis, kierownik Zakładu Fizyki Medycznej ŚCO, przy pomocy takich aparatów leczy się pacjentów na całym świecie, zarówno w Europie, jak i Stanach Zjednoczonych.

- Nasze dotychczasowe akceleratory nie pozwalały napromieniać pacjentów technikami tzw. dynamicznymi. Polegają one na tym, że wiązka jest emitowana podczas całego seansu, a w tym samym czasie porusza się ramię akceleratora oraz zmieniają się wielkość i kształt pól promieniowania. Nowy aparat takie funkcje posiada – dodaje Krzysztof Lis.

Dzięki nowym funkcjom, urządzenia znacznie skraca się czas napromieniania i poprawia komfort leczenia. Jak wyjaśnia Krzysztof Lis, urządzenie umożliwia także precyzyjniejsze trafianie w obszar guza.

- Taki proces leczenia trwa zazwyczaj kilka tygodni. Składa się z 20 do 30 frakcji, które są realizowane każdego dnia. Codziennie w centrum napromienia się średnio 150 pacjentów – dodaje Krzysztof Lis.

Zakup akceleratora został w 20 % dofinansowany z budżetu województwa. Cała inwestycja, wraz z adaptacją infrastruktury, modernizacją central wentylacji oraz dostosowaniem systemu planowania leczenia kosztowała 9,5 mln zł, w tym sam akcelerator  7,4 mln zł. Natomiast prace adaptacyjne, montaż i rozruch urządzenia trwały prawie pół roku.

Rocznie z radioterapii korzysta w Świętokrzyskim Centrum Onkologii 2,5 tysiąca pacjentów.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2017 / Realizacja: dimax design & kita solutions