101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Prezydent: wizyta Trumpa wzmacnia pozycję Polski

Data publikacji: 06.07.2017 09:41
Kategoria: Wiadomości /Źródło: PAP
Komentarze

Wywiad prezydenta Andrzeja Dudy dla Polskiego Radia
Fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP

Na Zamku Królewskim w Warszawie rozpoczęła się rozmowa w cztery oczy prezydentów Polski Andrzeja Dudy i USA Donalda Trumpa. Spodziewane tematy rozmowy to bezpieczeństwo i współpraca energetyczna.

Rozmowa, która odbywa się w Pokoju Królewiczowskim, planowana jest na ok. 25 minut. Odbywa się bez udziału tłumaczy i doradców. Prezydent Duda w wywiadzie dla PAP zapowiedział, że w rozmowie będzie się koncentrować na dwóch kwestiach: bezpieczeństwa i współpracy energetycznej.

- Wizyta prezydenta USA Donalda Trumpa pokazuje, że jesteśmy liczącym się krajem, ta wizyta wzmacnia naszą pozycję w UE - powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda. Dodał, że chciałby stałej obecności armii USA w Polsce, a z Trumpem będzie rozmawiał też m.in. o bezpieczeństwie energetycznym.

Duda pytany w Sygnałach Dnia w radiowej Jedynce o stosunki między prezydentem Trumpem i Unią Europejską podkreślił, że przede wszystkim wizyta prezydenta Stanów Zjednoczonych - największego światowego mocarstwa - zawsze wzmacnia pozycję państwa.

- Każdego państwa i Polski oczywiście w tym momencie też. Dlatego ja się tak bardzo cieszę z tej wizyty, bo ona pokazuje, że Polska jest ważna w przestrzeni światowej, że jest ważna dla Stanów Zjednoczonych - powiedział Duda.

Dodał, że Polska dzięki wizycie Trumpa zostanie pokazana na całym świece, ponieważ cały świat interesuje się wizytami prezydenta USA.

- A to jest de facto druga zagraniczna wizyta prezydenta Stanów Zjednoczonych, nowo wybranego, Donalda Trumpa i druga wizyta zagraniczna zaczyna się od Polski, więc to rzeczywiście jest chyba duży dla nas powód do satysfakcji, do zadowolenia i myślę, że pokazuje, zdecydowanie pokazuje, że jesteśmy krajem liczącym się, jeżeli jesteśmy krajem w ogóle liczącym się, to nie ma siły - ona wzmacnia naszą pozycję w UE - powiedział Duda.

Prezydent był pytany, czy będzie rozmawiał z Trumpem na temat tego, by obecność amerykańskiej armii przybrała charakter stałych baz.

- Oczywiście, że w perspektywie ja takie dążenie mam i chciałbym, żeby obecność sojuszników na naszym terytorium miała charakter stały, przede wszystkim obecność armii USA, która jest największą potęgą, jeżeli chodzi o świat militarny - powiedział prezydent.

Dodał, że "USA są gwarantem bezpieczeństwa militarnego, one są z resztą od dziesięcioleci gwarantem bezpieczeństwa Europy" i dlatego - jak zaznaczył prezydent - "ta obecność armii USA tutaj jest tak ważna". Podkreślił, że liczy, iż obecność ta "będzie zwiększana i będzie wzmacniana".

- I też o tym będę dosłownie za chwilę z prezydentem Donaldem Trumpem rozmawiał - dodał.

Prezydent odniósł się do zapowiedzi zrobienia z prezydentem USA "dobrego interesu dla Polski", który jednocześnie zadowoliłby obie strony.

- Sądzę, że prezydent Donald Trump, jak zapewniał mnie, zna Polskę i zna naszą historię, patrzy również na kwestie bezpieczeństwa amerykańskiego poprzez pryzmat spokoju w Europie - mówił Duda.

- Pan prezydent Donald Trump też to widzi w związku z tym wie o tym, że spokój i bezpieczeństwo w Europie jest także elementem bezpieczeństwa i spokoju USA - oświadczył prezydent. - Zapewnienie bezpieczeństwa tej części świata to jest win-win - dodał.

Duda podkreślił, że poza kwestiami związanymi z bezpieczeństwem militarnym, przede wszystkim będzie rozmawiał z Trumpem o sprawach gospodarczych.

- I to jest właśnie choćby to bezpieczeństwo energetyczne, bezpieczeństwo gazowe - powiedział.

Prezydent przypominając, że w czerwcu miała miejsce pierwsza dostawa gazu skroplonego z USAs twierdził, że "wszystko przebiegło sprawnie, udało się, okazało się, że jest to możliwe, że nie ma z tym żadnego problemu".

- Chciałbym, żeby w perspektywie była długofalowa umowa z jakąś amerykańską firmą, która te dostawy gazu skroplonego zapewni - powiedział prezydent.

- Czy to będzie win-win? Oczywiście, bo Stany Zjednoczone będą ten gaz sprzedawały, a więc jakaś firma w USA będzie na tym zarabiała - dodał.

Duda pytany był też dlaczego Polska sama nie wydobywa gazu z łupków.

- To jest kwestia warunków geologicznych jakie są, kosztów wydobycia w relacji do cen gazu - zaznaczył prezydent.

- Mnie eksperci zapewniali, że mamy po prostu inne warunki geologiczne niż są w Stanach Zjednoczonych. Wydobycie jest znacznie trudniejsze a w związku z tym droższe i dzisiejsza cena gazu powoduje, że nie ma tutaj opłacalności tego wydobycia i tu jest problem - dodał.

Posłuchaj rozmowy z prezydentem Andrzejem Dudą w „Sygnałach Dnia” w radiowej Jedynce

Prezydent odpowiadając na pytanie, jakie tematy zostaną poruszone na spotkaniu państw Trójmorza, odpowiedział, że ma ono charakter przede wszystkim gospodarczy.

- W ramach inicjatywy Trójmorza rozmawiamy o rozwoju infrastruktury w przestrzeni północ-południe w Europie Środkowej - czegoś czego dzisiaj brakuje zjednoczonej Europie - powiedział Duda.

Przekonywał, że wzmacnianie rozwoju infrastruktury naszej części Europy zarazem wzmacnia Unię Europejską.

- Zwiększa jej konkurencyjność w stosunku do innych światowych potęg i to jest na pewno ważne także dla Unii Europejskiej - podkreślił Duda.

Jak zaznaczył, państwa Trójmorza poprzez współpracę chcą w sposób "sprawny i efektywny" wydawać fundusze spójności po to, aby dorównać rozwojowi zachodu Europy.

Ponadto - jak mówił prezydent - chodzi też o zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego tej części Europy.

- Mówi się o korytarzu energetycznym północ-południe, bo my mamy gazoport nasz w Świnoujściu a Chorwaci planują utworzyć gazoport (...) na wyspie Krk i wtedy będziemy spięci pomiędzy Bałtykiem a Adriatykiem i to na pewno zwiększy bezpieczeństwo energetyczne, gazowe naszej części Europy - stwierdził Duda.

Dodał, że ten temat na pewno zostanie poruszony w rozmowie z prezydentem USA.

Inicjatywa Trójmorza to zainicjowana przez prezydent Chorwacji Kolindę Grabar-Kitarovic i prezydenta Dudę współpraca państw leżących w rejonie Bałtyku, Adriatyku i Morza Czarnego - projekt nastawiony jest przede wszystkim na współpracę w dziedzinach infrastruktury i gospodarki.

Prezydent był też pytany, czego może dotyczyć wystąpienie prezydenta Trumpa na pl. Krasińskich w Warszawie.

- Sądzę, że prezydent będzie mówił o różnych sprawach - będzie to przemówienie, które w jakimś sensie jest skierowane nie tylko do nas, Polaków, nie tylko do naszych gości, którzy przybywają do nas w ramach inicjatywy Trójmorza, ale myślę, że będzie to wystąpienie znacznie szerzej skierowane do całego świat - powiedział Duda.

PROGRAM SZCZYTU INICJATYWY TRÓJMORZA Z UDZIAŁEM PREZYDENTA USA

WARSZAWA, CZWARTEK, 6 LIPCA 2017

Godz. 9.25  Powitanie Prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki Donalda J. Trumpa przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę - Zamek Królewski, Antyszambra Wielkiej Sali Asamblowej

Godz. 9.30  Rozmowa „w cztery oczy” Prezydenta RP i  Prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki - Zamek Królewski, Pokój Królewiczowski

Godz. 9.55   Rozmowy plenarne delegacji pod przewodnictwem Prezydenta RP i Prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki - Zamek Królewski, Sala Senatorska

Godz. 10.30  Spotkanie Prezydenta RP i Prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki z mediami - Zamek Królewski, Dziedziniec Wielki

Godz. 10.55  Oficjalne powitanie szefów delegacji Państw Trójmorza przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę oraz Prezydent Republiki Chorwacji Kolindę Grabar-Kitarović - Zamek Królewski, Sala Rycerska

Godz. 11.05   Oficjalne powitanie Prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki przez Prezydenta RP i Prezydent Republiki Chorwacji - Zamek Królewski, Sala Rady

Godz. 11.10   Sesja transatlantycka Szczytu Trójmorza z udziałem Prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki - Zamek Królewski, Wielka Sala Asamblowa

Godz. 12.15   Spotkanie Prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki z Prezydent Republiki Chorwacji

- Zamek Królewski, Sala Senatorska

Godz. 13.00  Udział szefów delegacji Państw Trójmorza w wystąpieniu Prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryk - Plac Krasińskich

Godz. 15.15   Sesja gospodarcza Szczytu – „Infrastruktura, transport, energetyka" - Zamek Królewski, Wielka Sala Asamblowa

Godz. 17.00   Konferencja prasowa Prezydenta RP i Prezydent Republiki Chorwacji - Zamek Królewski, Dziedziniec Wielki

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2017 / Realizacja: dimax design & kita solutions