101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

To nie koper! Uważaj na groźną roślinę!

Data publikacji: 06.07.2017 14:04
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Zdrowie
Komentarze

13.7.2015 Chęciny. Niebezpieczna roślina na czerwonym szlaku w Chęcinach, przy ul. Zamkowej. Rośnie tam kilkadziesiąt krzewów cieszącego się złą sławą barszczu Sosnowskiego.
Fot. Wojciech Habdas / Radio Kielce

Lekarze z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach przestrzegają przed barszczem Sosnowskiego. To roślina, która wyglądem przypomina koper. W naturalnym środowisku osiąga wysokość od 1,5 do nawet 3,5 metra. Nawet zwykły kontakt z tą rośliną może skończyć się ciężkimi poparzeniami.

Jak informuje profesor Beata Kręcisz, kierownik Kliniki Dermatologii w szpitalu, barszcz Sosnowskiego posiada w swoim składzie substancje toksyczne i fototoksyczne, czyli dodatkowo uszkadzające skórę pod wpływem promieniowania słonecznego. Objawem poparzenia przez tę roślinę jest rumień.

- W zależności od stopnia nasilenia, mogą pojawiać się pęcherze, które czasami są wypełnione krwią. Zakres zmian jest zróżnicowany, od podobnych do oparzenia gorącą wodą, do ciężkich odczynów pęcherzowo–toksycznych – wyjaśnia profesor Beata Kręcisz.

Jak dodaje, barszczem Sosnowskiego można poparzyć się nie tylko poprzez dotknięcie, ale także przebywając w pobliżu tej rośliny, ponieważ zawarte w niej toksyny przenoszą się drogą powietrzną. Dlatego jeżeli zorientujemy się, że na skórze występuje pieczenie skóry, a przebywaliśmy w miejscu, gdzie ta roślina może występować, skórę jak najszybciej należy przemyć letnią wodą.

- Później należy postępować w zależności od objawów. Jeżeli występują pod postacią niewielkiego rumienia, pieczenia, wystarczy zastosować natłuszczające i nawilżające leki. Jeżeli jednak rozwijają się pęcherze konieczna jest pomoc lekarska – przestrzega profesor Beata Kręcisz.

Barszcz Sosnowskiego może wywoływać dolegliwości także ze strony układu oddechowego, takie jak kaszel, czy ból głowy. Kontakt z tą rośliną może zakończyć się nawet wstrząsem anafilaktycznym i śmiercią. W tym roku do Kliniki Dermatologii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach trafiły dwie osoby z objawami poparzenia barszczem Sosnowskiego.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Wiadomości
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2017 / Realizacja: dimax design & kita solutions