101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Pływający dywan i rzeźba kinetyczna. Młodzi architekci tworzą w Tokarni

Data publikacji: 07.07.2017 10:51
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

06.07.2017 Tokarnia. Park etnograficzny. Warsztaty dla studentów politechnik.
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Studenci architektury z całego kraju zbudowali w Tokarni konstrukcje i obiekty użytkowe z drewna według własnych projektów.

Zgodnie z założeniem warsztatów, każda grupa miała do wykorzystania maksymalnie jeden metr sześcienny materiału. W ciągu 5 dni powstały np. leżanka, pływający dywan, leżak i rzeźba kinetyczna. Część obiektów zostanie ustawionych w Tokarni nad Czarną Nidą.

Dwa z nich trafią do Kielc. Pływający dywan być może zostanie umieszczony w Parku Miejskim.

- Z kolei na dziedzińcu przed Instytutem Dizajnu będzie można korzystać z leżaka – mówi Jakub Heciak z Politechniki Świętokrzyskiej, organizujący warsztaty.

Jest to forma inspirowana mostem, zaprojektowanym przez Leonarda Da Vinci. Konstrukcja była złożona bez użycia gwoździ i sznurków. Podobnie skonstruowali swój obiekt studenci. Obiekt w kształcie sinusoidy jest przeznaczony głównie dla dzieci. Umożliwia leżenie oraz wspinanie się po drabinkach.

To trzecia edycja ogólnopolskich warsztatów architektonicznych organizowanych z inicjatywy studentów Politechniki Świętokrzyskiej. Dwa lata temu uczestnicy zajęć wykonywali obiekty z betonu, a rok temu z cegły. Ideą warsztatów jest umożliwienie studentom zmierzenia się z realizacją własnego projektu. Muszą liczyć się np. z ograniczoną ilością materiału i finansami. Paweł Rydzewski z Gdańska uczestniczy w warsztatach po raz trzeci. Przyznaje, że najbardziej podoba mu się praktyczny charakter zajęć. Na uczelni wykonuje się tylko projekty na papierze, które potem odkłada się na półkę. Większość studentów architektury nie może się pochwalić żadnym zrealizowanym projektem.

Mateusz z Kielc dodaje, że jego grupa wykonała rzeźbę kinetyczną. Młodzi architekci postanowili wydobyć z drewna dźwięki. Swój projekt nazwali jaskinią dźwięku. Będzie się ona składała ze zwisających belek o różnej długości, od 20 do 180 cm. Belki zawieszone na 3 drzewach będą uderzały o siebie wydając różne dźwięki.

Warsztaty są organizowane ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich, Instytutem Dizajnu w Kielcach i Parkiem Etnograficznym w Tokarni.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2017 / Realizacja: dimax design & kita solutions