101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

W Zgórsku powstanie obelisk ku czci Żołnierzy Wyklętych

Data publikacji: 13.07.2017 15:07
Autor: Wiktor Dziarmaga / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

04.11.2016 Zgórsko. Las. Wojciech Łuczak, prezes Fundacji „Niezłomni" poszukuje szczątków rozstrzelanych Żołnierzy Wyklętych.
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

W zgórskim lesie, w miejscu gdzie odnaleziono mogiły Żołnierzy Wyklętych stanie obelisk, upamiętniający ofiary zbrodni komunistów. Z inicjatywą jego budowy wystąpili przedstawiciele fundacji Niezłomni, którzy od 2015 roku prowadzą badania w tamtym miejscu. W wyniku ich prac, w Zgórsku udało się odszukać 4 jamy grobowe, z których ekshumowano 8 osób.

Wojciech Łuczak, prezes fundacji poinformował, że jest już po kilku rozmowach z wojewodą Agatą Wojtyszek, która zadeklarowała pomoc w przy realizacji projektu. Na razie nie wiadomo jak mógłby wyglądać obelisk. Niewykluczone, że będzie to głaz, na którym zostanie zamieszona pamiątkowa tablica z nazwiskami zamordowanych.

Jak dotąd spośród ośmiu odnalezionych ciał potwierdzono tożsamość sześciu żołnierzy. Byli to członkowie podziemia antykomunistycznego: kapitan Aleksander Życiński ps. „Wilczur”, porucznik Karol Łoniewski ps. „Lew”, Józef Figarski ps. „Śmiały” i Czesław Spadło, ps. „Mały”. 3 lipca kolejne noty identyfikacyjne otrzymały rodziny Jana Wosińskiego oraz Piotra Pecela, również żołnierzy podziemia. Uroczystość miała miejsce w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej przy ulicy Zamkowej w Kielcach.

Wojciech Łuczak dodaje, że fundacja chciałaby również, upamiętnić partyzantów w obecnych miejscach ich pochówku. Fundacja prowadzi już rozmowy z rodzinami żołnierzy. W Zgórsku znajduje się już symboliczna mogiła upamiętniające żołnierzy. Położona jest około kilometra od miejsca ekshumacji. W Zgórsku może być pochowanych jeszcze 40 osób, związanych z antykomunistycznym podziemiem.  Fundacja w najbliższych tygodniach wznowi poszukiwania w tym miejscu. Tym razem pomóc mają specjalnie szkolone psy, które są wykorzystywane przez policję do wyszukiwania zwłok.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution