101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Innowacyjne zabiegi w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym

Data publikacji: 13.07.2017 15:35
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Zdrowie
Komentarze

Wojewódzki Szpital Zespolony. Oddziały pediatryczne. Szpital dziecięcy
Kielce. 19.05.2017 / Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Specjaliści z Kliniki Nefrologii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach rozpoczęli wykonywanie zabiegów, polegających na mechanicznym oczyszczaniu surowicy krwi z lipidów, głównie cholesterolu. Jego nadmiar może prowadzić do udaru mózgu, zawału serca, amputacji kończyn, a nawet śmierci chorego.

Jak informuje profesor Andrzej Jaroszyński, kierownik kliniki, zabieg wykonywany jest głównie u pacjentów, u których w rodzinie występuje podwyższony poziom cholesterolu we krwi. Te osoby są genetycznie obciążone skłonnością do nadmiaru lipidów w osoczu krwi. 

- Ta metoda leczenia dedykowana jest pacjentom, u których leczenie farmakologiczne lub dieta nie przynoszą spodziewanych rezultatów, a także chorym, u których reakcja na tego typu leczenie jest zbyt mała, lub gdy występują po niej skutki uboczne. Natomiast jeżeli taka osoba nie będzie leczona, jej życie skraca się o 5, 10, a nawet 15 lat - wyjaśnia profesor Andrzej Jaroszyński.

Jak dodaje, zabiegi, przy właściwym prowadzeniu, są w pełni bezpieczne. Należy wykonywać je cyklicznie, nawet dwa razy w miesiącu i do końca życia pacjenta.

- Procedura polega na tym, że chory jest podłączony do specjalnego urządzenia. Najpierw dochodzi do oddzielenia osocza od krwinek białych, a to osocze jest następnie przepuszczane przez specjalną kolumnę i filtr, które wychwytują cząstki lipidowe. Może być on także stosowany w transplantologii, czy w niektórych chorobach hematologicznych, ale na razie tę metodę stosujemy tylko z przyczyn wysokiego cholesterolu - wyjaśnia profesor Jaroszyński. 

Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach jest jedynym ośrodkiem w województwie świętokrzyskim i jednym z siedmiu w kraju, gdzie wykonywane są takie zabiegi.

W Klinice Nefrologii lecznicy na Czarnowie do tej procedury zakwalifikowano już dwoje pacjentów, w tym kobietę w wieku około 40 lat, po ostrym zapaleniu trzustki.

W Polsce zabiegi LDL-aferezy uznawane są jeszcze za innowację. Procedura od około 2 lat jest refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Wiadomości
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2017 / Realizacja: dimax design & kita solutions