101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Krzemionki kandydatem na listę światowego dziedzictwa

Data publikacji: 13.07.2017 15:41
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
16.02.2016 Krzemionki. Muzeum Archeologiczne. Podziemna trasa turystyczna.

16.02.2016 Krzemionki. Muzeum Archeologiczne. Podziemna trasa turystyczna.
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Prawdopodobnie w styczniu 2018 roku zostanie złożony oficjalny wniosek o wpisanie Krzemionek Opatowskich na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Włodzimierz Szczałuba, dyrektor Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim mówi, że prace nad przygotowaniem wniosku są mocno zaawansowane, a do końca sierpnia zostanie sporządzona wersja robocza dokumentu nominacyjnego, który trafi do ekspertów z Paryża.

Zasadnicze części tego wniosku zostały już opracowane. Dyrektor instytucji podkreśla, że eksperci UNESCO będą mieli możliwość wcześniej przyjrzeć się dokumentacji i ewentualnie wskazać braki. Do końca roku będzie czas, aby je poprawić.

Muzeum ściśle współpracuje z Narodowym Instytutem Dziedzictwa oraz z międzynarodowym ekspertem Barrym Gamble’em, który do tej pory na listę światowego dziedzictwa wprowadził 4 obiekty. Za jego sprawą trzy dni temu, podczas 41. Sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa w Krakowie, wprowadzono na listę kopalnię srebra w Tarnowskich Górach.

Jak informuje Włodzimierz Szczałuba, pomoc Barry’ego Gamble’a jest nieoceniona i pozwala twierdzić, że wszystko zmierza w dobrym kierunku. Jest on specjalistą do spraw dziedzictwa przemysłowego i górnictwa, doskonale orientuje się w działaniach komisji oraz rozmawia na temat ostrowieckiego zabytku z pozostałymi ekspertami w Paryżu.

Przygotowany przez muzeum i instytut wniosek oficjalnie zostanie złożony na początku roku przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Na decyzję komisji o wpisaniu na listę trzeba będzie poczekać około półtora roku. Prawdopodobnie w lipcu 2019 roku dowiemy się, czy Krzemionki Opatowskiego będą 16 polskim obiektem wpisanym na tę prestiżową listę.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution