101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Fotografie Pawła Pierścińskiego w Dworku Laszczyków

Data publikacji: 13.07.2017 19:36
Autor: Katarzyna Prędotka / Kategoria: Kultura
Komentarze
13.07.2017 Kielce. Wystawa zdjęć Pawła Pierścińskiego w Dworku Laszczyków.

13.07.2017 Kielce. Wystawa zdjęć Pawła Pierścińskiego w Dworku Laszczyków.
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Fotografie Pawła Pierścińskiego można oglądać w Muzeum Wsi Kieleckiej. To część kolekcji autorstwa tego wybitnego fotografika jaką dysponuje instytucja. Ekspozycja zatytułowana „Krajobraz nieobecny - wystawa fotografii ze zbiorów Muzeum Wsi Kieleckiej” jest przede wszystkim uczczeniem pamięci, ale także zwróceniem uwagi na mniej znane zdjęcia artysty.

Dr Krzysztof Karbownik z Muzeum Wsi Kieleckiej, autor scenariusza do wystawy, zaznacza, że od 2014 roku placówka posiada również różne pamiątki po Pawle Pierścińskim. Są to między innymi jego nagrody i wyróżnienia z różnych konkursów fotograficznych - zarówno polskich jak i międzynarodowych. Na wystawie można zobaczyć różne jego prace. Oprócz krajobrazów pochodzących z różnych części regionu, pokazano także fotografie portretowe, które ukazują ludzi przy pracy. Nie są to zdjęcia aranżowane, przez co Paweł Pierściński staje się w pewien sposób dokumentalistą ówczesnej rzeczywistości.

Prezentowane prace, to te wykonane od lat 50. ubiegłego wieku do 2001 roku. W jednej z sal można zobaczyć także jego fotomontaże, na przykład „Wielki Pagór”, a także cykl „Rozety”.

Widzowie przybyli na wernisaż nie tylko ze względu na prezentowane zdjęcia, ale przede wszystkim, ze względu na osobę autora, którą cenili i szanowali.

Organizatorzy zaznaczają, że co jakiś czas będą starać się dobierać nowe fotografie do wystaw. Dodają również, że plansze, na które zostały nałożone cyfrowe kopie, będzie można wypożyczyć po zakończeniu wystawy. Natomiast całą kolekcję, można znaleźć na stronie, pod adresem www.pierscinski.pl. W najbliższym czasie planowane są kolejne ekspozycje. Między innymi „PRL od podwórka”, koncentrująca się przede wszystkim na wnętrzach małomiasteczkowych i wiejskich z wczesnego okresu PRL, a także te związane z oddziałem w Michniowie dotyczące wojennego dzieciństwa i pacyfikacji tej miejscowości. 

Ekspozycję „Krajobraz nieobecny -  wystawa fotografii ze zbiorów Muzeum Wsi Kieleckiej” można oglądać do 27 sierpnia.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution