101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Lekarze ostrzegają przed słonecznymi kąpielami

Data publikacji: 14.07.2017 13:34
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Zdrowie
Komentarze

plaża, opalanie
Fot. d.wpimg.pl

Wzrasta liczba zachorowań na czerniaka. Co 10 lat ich liczba podwaja się. Jak informuje dermatolog Maria Pyzio-Gutkowska powodem tego jest moda na nadmierne eksponowanie ciała na promienie słoneczne. Jak dodaje, wiele osób opala się nie stosując przy tym żadnych ochronnych preparatów.

- Przebywanie na świeżym powietrzu jest wskazane, natomiast konieczna jest ochrona skóry i niedopuszczanie do oparzenia. Oparzenie słoneczne pierwszego stopnia, to już jest rumień. Pamiętajmy więc o używaniu filtrów ochronnych UVA i UVB o wysokim indeksie ochrony, czyli 50 - radzi Maria Pyzio-Gutkowska.

Na słońce powinny uważać zwłaszcza osoby o jasnej karnacji, jasnych włosach i takie, które mają dużo znamion na skórze. Maria Pyzio-Gutkowska zaleca także unikanie opalania od godziny 11 do 16, kiedy słońce najmocniej operuje i całkowitą rezygnację z kąpieli słonecznych w przypadku osób do 18 roku życia.

- Pierwszym objawem czerniaka jest zmiana na skórze, która jest nieregularna, szybko się powiększa i zmienia kolor. Może być barwy ciemnej, ale może też być różowa, biała, czy czerwona. Taka zmiana swędzi, jest łatwo urażalna i krwawi - tłumaczy Maria Pyzio-Gutkowska.

Czerniak stanowi tylko 6 procent wszystkich nowotworów skóry, mimo to przyczynia się do śmierci aż 80 procent pacjentów z nowotworami skóry. Co roku w Polsce chorobę diagnozuje się u 2,5 tysiąca osób. Wczesne wykrycie czerniaka, kiedy choroba nie jest jeszcze zaawansowana, pozwala na niemal 100 procentowe wyleczenie.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2017 / Realizacja: dimax design & kita solutions