101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

V Turniej Rycerski im. Zawiszy Czarnego

Data publikacji: 16.07.2017 09:40
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Fragment obrazu Bitwa pod Grunwaldem Jana Matejki. Zawisza Czarny.
Fot. Wikipedia /

W Garbowie w gminie Dwikozy odbędzie się dzisiaj V Turniej Rycerski im. Zawiszy Czarnego. Jeden z najsłynniejszych rycerzy średniowiecznej Europy pochodził właśnie z tej miejscowości.

Organizatorem imprezy jest Stowarzyszenie Pamięci  Zawiszy Czarnego Herbu Sulima. Prezes Olga Gawron powiedziała, że  turniej to jeden z elementów propagowania tradycji rycerskich. Udaje się to również dzięki prowadzeniu Izby Pamięci Zawiszy Czarnego, gdzie zgromadzono repliki średniowiecznych przedmiotów oraz poprzez lekcje historyczne i warsztaty.

Impreza rozpocznie się o godzinie 15:00 na boisku sportowym. Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej zaprezentuje pokazy walk rycerskich, będzie też konny turniej kopijniczy, pokazy broni średniowiecznej oraz tańca dworskiego.

Jak powiedział kasztelan Chorągwi Karol Bury nie zabraknie kawalerii z  takimi postaciami jak Zawisza Czarny, Dobiesław z Oleśnicy czy Mszczuj ze Skrzynna. Dodał, że dla każdego miłośnika historii będą to  niezapomniane wrażenia, przenoszące  w XV wiek i to w miejscu skąd pochodzi słynny Zawisza.

Oprócz rycerzy wystąpi również formacja „Katana” z pokazem wojsk japońskich z XVI wieku.

Wydarzeniami towarzyszącymi będą: Bieg o Miecz Zawiszy Czarnego, w którym wezmą udział dzieci, ponadto organizowane będą zabawy rycerskie i warsztaty plastyczne.

 

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2017 / Realizacja: dimax design & kita solutions