101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Znamy już najsmaczniejszą potrawę Powiatu Kieleckiego!

Data publikacji: 16.07.2017 19:14 / Data aktualizacji: 16.07.2017 20:00
Autor: Wiktor Dziarmaga / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

16.07.2017 Raków. Festyn
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Filet z kurczaka nadziewany kaszą gryczaną - to potrawa, która zwyciężyła w  10. jubileuszowym konkursie „Na najsmaczniejszą potrawę Powiatu Kieleckiego”. Danie przygotowały panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Woli Jachowej. Finał konkursu odbył się na rynku w Rakowie.

Do kulinarnych zmagań stanęło 31 ekip z 18 gmin. Zadaniem drużyn było przygotowanie potraw, których głównym składnikiem jest kasza. Na rynku w Rakowie były m.in:  pierogi nadziewane kaszą, smalec z jej dodatkiem czy tak zwana „kasza po chłopsku” podawana ze startymi ziemniakami i dużą ilością warzyw. 

Barbara Grzesik, przewodnicząca koła gospodyń wiejskich z Woli Jachowej i autorka zwycięskiego dania tłumaczy, że przygotowanie takiej potrawy nie jest łatwe i wymaga wiele czasu. Filet nadziewany jest kaszą gryczaną, do tego podawana jest kasza pęczak z kurkami leśnymi, fasolką szparagową. Specyficznego smaku nadaje potrawie dodawany do niej bób. Potrawa przyprawiana jest pieprzem solą i tymiankiem.

Z kolei Panie z Koła Gospodyń Wiejskich „Macieżanka”  z Miedzianej Góry na dzisiejszy konkurs przygotowały  Gryczniok. Wanda Toporek z koła tłumaczy, że jest to stara potrawa wiejska jednak z drobnymi modyfikacjami. Kasza gryczana gotowana jest na grzybowym bulionie, dodaje się do niej kozi ser i grzyby zapieczone na maśle. Następnie wszystko zapieka w piekarniku. 

Konkurs organizowany jest przez Starostwo Powiatowe w Kielcach. Z okazji jubileuszowej edycji w planach jest wydanie książki kucharskiej z przepisami potraw, które od 2008 roku pojawiały się na konkursie.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2017 / Realizacja: dimax design & kita solutions