101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Było jedzone... po sarmacku!

Data publikacji: 16.07.2017 09:20 / Data aktualizacji: 16.07.2017 21:00
Autor: Emilia Sitarska , Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Letnia Biesiada Rycerska
Fot. Anna Głąb / Radio Kielce

Na zamku Krzyżtopór w Ujeździe odbyła się Letnia Biesiada Rycerska, w czasie której turyści mogli skosztować potraw przyrządzonych przez prawdziwych mistrzów kuchni - Mariusza Szweda i Paulinę Budny.

Kulinarna bitwa na dwie patelnie połączona z piknikiem rycerskim odbyła się w zamku Krzyżtopór w Ujeździe. Głównym punktem programu była degustacja potraw przygotowanych przez finalistów jednego z telewizyjnych programów kulinarnych.

Do rywalizacji stanęli: Klaudia Budny i Maciej Szwed. Na specjalnych patelniach plenerowych powstawały: gulasz z kurczaka z trzykolorowym makaronem, zupa tajska i dziczyzna z pęczakiem. Maciej Szwed podkreśla, że warto wracać do dawnych przepisów, szczególnie do zapomnianej dziczyzny i kaszy. Na pikniku w Ujeździe można było też zobaczyć jak wyglądało codzienne życie dawnej szlachty. Grupa rekonstrukcyjna Sarmata rozbiła obóz rycerski na dziedzińcu zamku.

Niektórzy przymierzali 17-wieczne zbroje, inni poznawali tajniki kuchni staropolskiej. Dowiedzieli się czym był widelec diabelski i dlaczego pieczyste podawano na chlebie. Turyści podkreślali, że przygotowane potrawy były bardzo smaczne. Największe zainteresowanie wzbudziła dziczyzna. Czekali na nią zwłaszcza panowie.

Dyrektor obiektu Janusz Wójcik zapowiada kolejne pikniki o charakterze rycersko – kulinarnym. Ten organizowany dziś to pierwsza tego typu impreza. Jej powodzenie świadczy o tym, że podobne spotkania trzeba organizować jak najczęściej. Można w ten sposób połączyć dwie pasje – turystykę i kulinaria.

Ukoronowaniem biesiady rycerskiej w Ujeździe była bitwa o srebrną chochlę. Turniej miał charakter konkursu wiedzy o kuchni staropolskiej. Pytania zadawali na przemian kucharze i czonkowie bractwa rycerskiego. Zwyciężczyni prawidłowo odpowiedziała na wszystkie pytania.

Nagrodą była srebrna chochla Zamku Krzyżtopór.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2017 / Realizacja: dimax design & kita solutions